Nic nenalezeno

Návštěvníkům Pardubického kraje se nabízejí také mnohé možnosti sportovního, kulturního a společenského vyžití, a to v zimě i v létě, ve městě i na venkově.

V Pardubickém kraji je vybudovaná široká síť in-line bruslení, zejména ty v uzlu adrenalinu agroturistiky zase pobyty na venkovských farmách. Nejen v zimním období vás přivítají horská střediska Skiresort Buková hora.

Na své si u nás přijde každý, kdo se chce odreagovat, odpočinout si nebo třeba jenom zažít něco neopakovatelného. 

Krajina a příroda

Pro krajinu a přírodu Pardubického kraje je typická rozmanitost a kontrasty. Reliéf se zvedá z úrodné nížiny Polabí až k Orlickým horám a Králickému Sněžníku, který bývá nazýván „střecha Evropy“, protože se tu nachází hlavní evropské rozvodí. Celá oblast Králického Sněžníku, se zbytky původní vegetace a vrchovištním rašeliništěm, byla po právu vyhlášena národní přírodní rezervací. K nádherným přírodním lokalitám kraje patří Zemská brána, ležící na hranicích s Polskem, malebná krajina rybníků a rákosí v okolí lázeňského městečka Národním geoparku Železné hory na území o rozloze 777 km2.

Kulturně-historické dědictví

Milovníci historie ocení skvosty české renesanční architektury - zámek v Litomyšli včetně Klášterních zahrad; litomyšlský zámek je zapsán do seznamu památek chráněných UNESCO. Za návštěvu rozhodně stojí také tři královská věnná města Chrudim s muzeem českého karosářství a Polička. Jejich historická jádra tvoří základ městských památkových rezervací a zón. Dominanty kraje tvoří i středověké hrady, případně jejich zříceniny na strategických výšinách – Rychmburk, Lichnice, Košumberk a zámky Moravská Třebová, Chrast a rokokový skvost Veselý Kopec, Svobodné Hamry a Muzeu řemesel (největší muzeum svého druhu v ČR) na Vás čeká více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840-30 a další expozice najdete v Vojenského muzea Králíky  a tvrze Bouda dokumentuje předválečnou etapu dějin v Králické pevnostní oblasti.

Mnohé z historických areálů ožívají o víkendech atraktivními kulturními programy. Například v areálu litomyšlského zámku se každoročně koná jeden z nejvýznamnějších operních festivalů Evropy - Smetanova Litomyšl.

Ojedinělou národní kulturní památkou, jejíž historie sahá do první poloviny 16. století, je Švýcárna. Hřebčín byl po rozsáhlé rekonstrukci téměř všech objektů historického areálu roku 2015 znovu otevřen veřejnosti. Více než stoletou tradici má v Pardubicích nejstarší a nejtěžší dostih kontinentu Velká pardubická steeplechase.

Dějiny naší země jsou úzce spjaty s dějinami křesťanství. K nejvýznamnějším církevním památkám v Pardubickém kraji patří renesanční farní klášter v Králíkách nebo poutní synagoga v Jevíčku, rozsáhlý židovský hřbitov a Luži a v Dřevíkově.

 

Zdroj:  https://www.pardubickykraj.cz/cestovni-ruch

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.