Byzantion, Konstantinopol, Istanbul - tyto tři názvy, ač jsou naprosto odlišné, znamenají světovou metropoli s jednou z nejbohatších historií. Jako jediná metropole se může pyšnit tím, že stojí na dvou kontinentech - Evropě a Asii. V Istanbulu se doslova setkává Východ se Západem, minulost s modernou. Osmanské mešity se hrdě tyčí vedle byzantských chrámů. Už od dob Byzantské říše je město důležitou obchodní křižovatkou a bránou Orientu.

 

Pulsující a živé velkoměsto dnes čítá zhruba 15 milionů obyvatel; srdce starého města však není tak rozlehlé a ta nejznámější místa se dají pohodlně obejít pěšky.

 

Největším lákadlem Istanbulu jsou bezpochyby jeho velkolepé památky. Z byzantského období se dochovali Hipodrom, Konstantinův sloup a také úchvatná cisterna Yerebatan s hlavou Medúzy. Konstantinu I. Velikému můžeme poděkovat za nádherný chrám Boží Moudrosti - Hagia Sofia a císař Mehmed II. si nechal vybudovat luxusní palác Topkapi. Navštívit rozhodně musíte také krásku se šesti minarety, Modrou mešitu.

 

Istanbul nelahodí jen oku, ale také vašim chuťovým pohárkům. Těšit se můžete na rozmanitou kuchyni ovlivněnou mnoha kulturami. Vzhledem k poloze města u moře se hojně konzumují ryby a dary moře, ovšem nejrozšířenějším pokrmem je kebab, který se připravuje na mnoho způsobů. Ochutnat můžete také pide - tureckou pizzu a gözleme - smaženou tenkou placku plněnou třeba bramborami, mletým masem či sýrem. Vynechat rozhodně nesmíte imambayildi, slavný turecký pokrm připravovaný z lilku, který v překladu znamená imám omdlel. Název vznikl podle historky o imámovi, kterému tento pokrm tolik chutnal, že při jeho vychutnávání omdlel.

 

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.