Chcete strávit zimu v Karibiku? Navštivte tropické Mexiko, kolébku mayské civilizace, čokolády a zpěváků mariachi. Na Yucatanu najdete bílý karibský písek Mayské riviéry a legendární pyramidy Chichen Itza, považované za jeden z novodobých sedmi divů světa. Obrovské Mexiko City, hlavní město Spojených států mexických, se řadí k nejstarším městům západní polokoule. Nedaleký Teotihuacan, město Bohů, byl opuštěn okolo roku 600 před n.l., aby byl objeven (a pojmenován) Aztéky. Pyramidy Slunce a Měsíce působí až magicky. Mexická příroda je rozmanitá. Najdete tu deštné pralesy, národní parky, pouště nebo aktivní vulkán Popokatepetl. Milovníci potápění navštěvují cenote, romantické krápníkové jeskyně s tyrkysovými jezery. 

 

Fauna a flora

Mexiku se přezdívá země kaktusů. Při cestách však narazíte i na plantáže s banány, kávou, cukrovou třtinou nebo tabákem. Potkat se můžete s dikobrazem, pásovcem nebo mravenečníkem, zahlédnout tu můžete i jaguára. Na zimu přilétají do Mexika nejen miliony turistů, ale také nádherných motýlů monarchů stěhovavých. V oceánu se můžete potápět za mořskými želvami nebo nádhernými korály. Mezoamerický korálový útes je druhý největší na světě. Na pobřeží najdete kolonie kapustňáků, při výletu lodí narazíte na hravé delfíny nebo velryby. V jezerech žije axolotl, podivuhodný druh čolka s úžasnými regeneračními schopnostmi. 

 

Klima

Mexiko leží v subtropickém a tropickém pásmu. Pro návštěvu Yucatanu je nejvhodnější období sucha od prosince do dubna. Tehdy se teploty pohybují okolo 30 °C. Ani v období dešťů, od června do října, se obvykle nesetkáte s celodenními lijáky, prší spíše v odpoledních hodinách. Červenec a srpen jsou pro vysoké teploty a vlhkost pro Evropany hůře snesitelné. V září a říjnu v oblasti vrcholí sezona hurikánů.

 

Cestovní doklady

Pro turistickou cestu do země nepotřebujete jako čeští občané vízum. Stačí vám cestovní doklad platný ještě 6 měsíců po plánovaném datu odjezdu. V zemi můžete pobývat max. 180 dnů. Ministerstvo zahraničí doporučuje při vstupu do země získat vstupní razítko do pasu, jinak můžete mít problémy při odjezdu. Imigrační úředník vás také může požádat o předložení zpáteční letenky nebo prokázání dostatečných finančních prostředků pro její zakoupení. 

 

Výměna peněz

Měnovou jednotkou v Mexiku jsou pesos (MXN$). Jedno peso stojí cca 1,3 Kč. V turistických letoviscích můžete platit i dolary, ovšem často za nevýhodný kurz. Mimo turistická letoviska mějte po ruce hotovost, nenoste ale s sebou větší obnos peněz. Můžete se setkat s přirážkou za platbu kartou. 

 

Zajímavosti 

  • Nejen čokoláda, ale také popcorn pochází z Mexika. Na pražené kukuřici si pochutnávali už staří Aztékové. Už tehdy ho používali nejen jako potravu, ale také jako dekoraci. Zvuku praskání kukuřičných zrníček říkali totopoca.  
  • Máte rádi temperamentní hudbu mariachi? Jejich inspirací byla dechová hudba, kterou do Mexika přivezl císař Maxmilián, pocházející z habsburské dynastie. 
  • Na severu Mexika můžete zastihnout místní tančit polku, kterou považují za tradiční tanec. 
  • Universidad Michoacana de San Nicolás de Hidalgo byla založena dříve než Harvardova univerzita.
     

Doprava 

V Mexiku se jezdí vpravo. Povolená rychlost mimo obec je 110 km/h, ve městech obvykle 30-40 km/h. Na cestách se můžete setkat s dobytkem nebo divokými zvířaty. V zemi fungují velké půjčovny aut, např. Budget nebo Avis. Mezi městy můžete také cestovat pohodlnými autobusy nebo využít vnitrostátní lety. Městská hromadná doprava je levná a relativně spolehlivá. Využít můžete i soukromé mikrobusy nazývané pesero. 


 

Zdravotnictví 

Zdravotní péče je na dobré úrovni, nicméně je velmi nákladná. Doporučujeme proto dobré zdravotní pojištění. Očkování před cestou není povinné. Pokud plánujete navštívit také tropický prales, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí očkování proti žloutence, tyfu a tetanu. Doporučujeme vzít s sebou léky na průjem a konzumovat pouze balenou vodu a ovoce, které můžete oloupat. 

 

Kuchyně

Víte, že mexická kuchyně je na seznamu kulturního dědictví UNESCO? Ochutnejte její pravou verzi. Vyzkoušejte tradiční omáčku mole s fazolemi, ochucenou papričkami jalapeno a čokoládou. Den začněte tradičními vejci huevos rancheros s fazolemi, rajčatovou salsou a pico de gallo. Při cestování vyzkoušejte burritos, tacos, quesadillas nebo tamales. Rozhodně nesmíte vynechat guacamole, omáčku z avokáda, koriandru, limetky a papriček, kterou si připravovali už dávní Aztékové. Mayům vděčíme za čokoládu. Jako první začali z kakaových bobů vařit božský nápoj. Kakaové boby dokonce sloužily kdysi i jako platidlo. Turisté v Mexiku spíše pijí tequilu, destilát z modré agáve. Pokud ho chcete ochutnat jako místní, neolizujte sůl z ruky, ale sůl i limetku dejte přímo do panáku. ¡Salud!

 

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.