Keňa, celým svým názvem Keňská republika, je exotická země, kterou najdeme u teplých vod Indického oceánu. Jsou zde umístěny rozsáhlé národní parky se savanou, kde se rozhodně nevyhnete nezapomenutelnému zážitku a tím je pohled na lvy, slony, buvoly, žirafy a spoustu dalších.
Pláže jsou kombinací tropické krásy, kulturního bohatství a příležitostí k aktivnímu odpočinku u moře.
Keňa je rozmanitou zemí, která leží na východním pobřeží Afriky a naleznete zde národní parky a rezervace. Rozkládají se zde mohutné hory, savany, jezera, pouště a pobřežní oblasti, kde se nachází husté tropické pralesy. Hlavním městem je Nairobi, v překladu „studená voda“, které je pojmenováno po stejnojmenné řece. Keňa je jednou z ekonomicky významných zemí ve východní Africe a hraje roli v regionálním rozvoji a stabilitě. Turismus, zemědělství a služby jsou klíčovými odvětvími její ekonomiky. V Keni se hovoří až 69 jazyky – z toho úředními jazyky jsou svahilština a angličtina, která se používá hlavně ve školství, při obchodu nebo ve veřejné správě. Díky rozmanitosti etnických skupin má každá část Keni jiný dialekt či jazyk. Kultura Keni je velmi bohatá. Má několik etnických skupin, kam patří například Kikujové, Luo či Kamba. Hudba a tanec hrají velmi velkou roli v této zemi. Mají své vlastní hudební nástroje a jejich tance reflektují historii, rituály nebo jejich každodenní život. Tradice jsou taktéž významné. Vyrábí si vlastní tradiční oděvy, keramiku, košíkářství či různé výrobky z ručně dělaných prací. Vlajka je tvořena třemi vodorovnými pruhy, černým, červeným a zeleným, které se střídají s užšími bílými pruhy. Barvy symbolizují krev prolitou za nezávislost, bohatství půdy a naději na budoucnost. Přes pruhy se rozkládá štít masajských bojovníků a za štítem najdeme dva překřížené oštěpy.
Keňské pláže se nacházejí na pobřeží Indického oceánu a nabízejí nádherné písečné pláže, tyrkysové vody a tropické klima. Některé z nejznámějších pláží v Keni zahrnují Diani Beach, Bamburi Beach, Nyali Beach a Lamu Island.
Dějiny
Již od 8. století jezdili obchodníci do Keni a vznikaly zde první arabské obchodní osady a rozšiřovali tam islámské náboženství a kulturu. O pár století později připlouvají Portugalci, se slavným mořeplavcem Vasco de Gamou, snažící se ovládnout obchod a přístavy. Poté převzal kontrolu nad pobřežními oblastmi Omán a vytvořili zde Ománské sultanáty. V 19. století začal zájem o Keňu u Britů, zejména kvůli snaze o ovládnutí železniční trasy z pobřeží do vnitrozemí. V roce 1895 byla Keňa oficiálně vyhlášena britským protektorátem. Nespokojenost s britskou nadvládou přerostla k povstání Mau Mau v polovině 20. století a v roce 1963 se Keňa stala nezávislou republikou.
Symbol Keni
Keňa má hned několik specifických symbolů. Mezi první patří Mount Kenya, která je největší horou v zemi a představuje významné geografické prvky v keňské kultuře. Dalšími znaky je masajský štít a kopí, které vyjadřuje odvahu a sílu. V neposlední řadě je symbolem Velká pětka – slon, lev, levhart, buvol a nosorožec, kterou můžete potkat v národních parcích.
Klima
Keňa se nachází v rovníkovém pásmu a má různorodé klima. Nejteplejšími měsíci je únor a březen a nejchladnějšími jsou červen a červenec. Teploty okolo oceánu jsou od 25stupňů Celsia až do 31 stupňů Celsia. Na severu je nejtepleji, jelikož se tam nacházejí pouště a polopouště. V pobřežních oblastech je horké a vlhké klima. Jsou zde časté deště. Ve vnitrozemí je suché a horké klima. Ve vysokohorských oblastech je chladnější klima a může se zde vyskytovat sníh. Západní část může být deštivá po celý rok. Průměrná roční teplota moře je 27 stupňů Celsia.
Režim vstupu
Je zakázán vývoz či dovoz předmětů vyrobených z divoké zvěře. Stejně jako vývoz živých divokých zvířat, hmyzu či rostlin je přísně zakázán.
Pro vstup je potřeba platný cestovní pas a mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici, toto očkování je potřeba jen pro osoby přilétajících z rizikových oblastí.
Pro vstup je potřeba elektronická registrace v systému eTA, kde je potřeba mít k dispozici:
Mohou být také vyžadovány bankovní výpisy, osvědčení o očkování proti žluté zimnici nebo jiné potvrzení o očkování.
Měna
Měnou v Keni je keňský šilink, zkráceně KES. Šilink je dělen na 100 centů a používá se již od roku 1966.
Flora a fauna
Rozmanitost flory a fauny činí Keňu jedním z nejatraktivnějších cílů pro safari a přírodní pozorování ve světě. Najdeme zde akácie, které jsou častým prvkem savan. Jsou známé tím, že poskytují stín a potravu pro mnoho zvířat. Dále tu rostou baobaby, často nazývány „stromy života“. V horských oblastech najdeme orchideje a v mokřadních oblastech se nachází papyrus, který vytváří charakteristické vodní prostředí. V celé zemi najdeme různé druhy trav, které slouží jako potrava pro zvířata.
Keňa je domovem pro mnoho slonů. V národních parcích žijí sloni s výraznými kly. Dále je Keňa populární pro výskyt lvů. V rezervacích můžeme spatřit bíle a černé nosorožce, kteří jsou chránění. V parcích najdeme také gepardy, levharty nebo hyeny a u jezer najdeme nespočet plameňáků. V řekách a jezerech najdeme krokodýly a hrochy. Na savanách žijí žirafy, zebry, buvoli a antilopy