Záloha pouze 30 %


Vietnam vás chytne za srdce a nepustí. Nádherné moře, zelené hory, tisíciletá kultura a plodná řeka Mekong lákají návštěvníky z celého světa. Na severu země se kromě hlavního města Hanoje nachází proslulá zátoka Halong Bay, zapsaná v seznamu UNESCO. Jih je známý zejména pro příznivé počasí a množství nádherných pláží. Za návštěvu stojí moderní Ho Či Minovo město (nazývané také Saigon) a nedaleké tunely Cu Chi, které jsou připomínkou Vietnamské války. Země je proslulá výrobou kávy (včetně vzácné cibetkové) a hedvábí. Unikátní vietnamská kuchyně snoubí čínské a francouzské vlivy.  

 

Fauna a flora

V tropické přírodě Vietnamu se můžete potkat s opičkami, želvami nebo cibetkami, které místní využívají pro výrobu proslulé kávy. Zatímco vzácnou kobru královskou si zřejmě nepřejete potkat, v restauracích vám mohou naservírovat oblíbenou kobru indickou.  Mezi ohrožená zvířata patří tygr, slon a nosorožec. V džungli najdete množství nádherných orchidejí, z nichž některé rostou pouze ve Vietnamu. 

 

Klima

Vietnam má tropické klima se dvěma sezónami: obdobím dešťů a obdobím sucha. Podnebí se také liší podle části země. Severní Vietnam zažívá od prosince do února chladnější období, kdy teploty mohou klesnout pod 10 stupňů. V jižní části Vietnamu bývá teplé počasí po celý rok, s monzunovým obdobím od května do října. Nejpříznivější období pro návštěvu země bývá od listopadu do dubna.  

 

Cestovní doklady

Pro vstup do Vietnamu potřebujete cestovní pas s platným vstupním vízem. Pas musí být platný ještě 6 měsíců po plánovaném opuštění země. O vízum můžete zažádat online. Obvyklá doba vyřízení je 3 pracovní dny, raději ale žádejte s alespoň týdenním předstihem. Správní poplatek za vízum je 25 USD v případě jednoho vstupu, 50 USD v případě více vstupů. Vízum si před odjezdem vytiskněte. Ostrov Phu Quoc můžete navštívit bez víz. 

 

Výměna peněz

Oficiální měnou Vietnamu je vietnamský dong. Za 1 000 dongů zaplatíte 0,95 Kč. Nejvyšší bankovka má hodnotu 500 000 dongů, mince nejsou v oběhu. Platby kartou a mobilem jsou stále populárnější, přesto mějte po ruce i hotovost na běžné výdaje. Peníze (USD nebo EUR) měňte v bance po příjezdu nebo je vyberte v bankomatu. Vyhněte se směnárnám na letišti, mívají vysoké poplatky. 

 

Doprava

Ve Vietnamu se jezdí vpravo. Rychlost mimo město je omezená na 90 km/h. Mezi severem a jihem doporučujeme využít vnitrostátní letecké linky. Po městě se můžete dopravovat všudypřítomnými cyklorikšami a tuk-tuky nebo využít aplikaci Grab, populární v jihovýchodní Asii. Veřejná doprava není spolehlivá. 

 

Zajímavosti 

  • Zapomeňte na auta! Většina obyvatel velkoměst se dopravuje na motorkách. Najdete je doslova všude, a budete se zatajeným dechem obdivovat, jak místní na svých strojích balancují objemné náklady. 
  • Nejen Island se chlubí horkými prameny. Do Bình Châu s sebou vezměte syrová vajíčka – pramen o teplotě 82 stupňů vám je uvaří. 
  • Spadly vám peníze do vody? Nevadí! Místní bankovky jsou totiž z plastiku. 
  • Vyhledávanou atrakcí jsou místní plovoucí trhy. Z loďky si můžete koupit nejen ovoce a zeleninu, ale třeba i polévku nebo kávu. 

 

Zdravotnictví 

Veřejné zdravotnictví je ve Vietnamu na mnohem nižší úrovni než v ČR. Doporučujeme proto vyhledat soukromé zdravotnické zařízení. Pokud se budete pohybovat mimo turistická centra, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí očkování proti žloutence A a B, chřipce, tetanu, encefalitidě, břišnímu tyfu a TBC. Nezapomeňte si před cestou pořídit kvalitní cestovní pojištění. 

 

Kuchyně 

Mnoho turistů míří do Vietnamů právě kvůli výborné kuchyni. Místní jídlo voní čerstvými bylinkami a rybí omáčkou. Hvězdou mezi vietnamskými jídly je Pho, vydatná polévka na bázi vývaru. Pochutnat si ale můžete i na Francií inspirovanými plněnými bagetami bánh mì, výborných letních závitcích (ty na rozdíl od jarních závitků nejsou smažené) nebo salátu z rýžových nudlí Bún bò Nam Bộ. Kdo má raději tučnější maso, může ochutnat bun cha, vepřový bůček s rýžovými nudlemi. Neodmyslitelnou součástí vietnamské kuchyně je káva: místní ji připravují silnou, slazenou kondenzovaným mlékem. Vyzkoušejte také čerstvě vymačkanou šťávu z cukrové třtiny: nuoc mia. Jako dezert si nezapomeňte koupit dračí ovoce. 

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.