Záloha pouze 25 %


Na světě není moc tajemnějších a uzavřenějších míst než Saúdská Arábie. Království, které bylo dlouhé roky pro běžného turistu zapovězeno se nyní za vlády Mohammeda bin Salmana konečně otevírá. Nabízí tak ideální příležitost pro poznání turismem nedotčeného a nepoznaného světa, kde na vás čeká překvapení na každém rohu.

Arabská monarchie není pouze písek a poušť. Najdeme tu plno přírodního dědictví, královských měst, kde se prolíná historie s modernitou a svatých míst islámu. Za poznání stojí určitě i její obyvatelé, kteří jsou pohostinní, laskaví a silně tradiční s vírou v národní zvyklosti.  

Klima

Je potřeba vzít v úvahu, že Saúdská Arábie je opravdu velikou zemí, a tak se klima může na různých místech lišit. Obecně ale platí, že v zemi panuje velice suché podnebí s extrémně horkými léty a mírnými zimami.  V létě může teplota vystoupat přes den i na 50 °C, v zimních měsících se pohybuje okolo 18 °C. V některých částech země se ale můžete ojediněle setkat i s mírnými mrazy nebo dokonce se sněhem. Směrem do vnitrozemí narazíte na klasické pouštní aridní počasí, které se vyznačuje velice nízkou vlhkostí. Zde je určitě vhodné zmínit možné výrazné rozdíly teplot mezi dnem a nocí. Rozdílné klima panuje v jihozápadním pohoří Asír, které je vlhčí.  

Cestovní doklady

Od roku 2019 země zavedla možnost udělení turistického víza na jeden rok s délkou pobytu maximálně 90 dnů. Občané České republiky mohou o vízum zažádat elektronicky na stránkách  https://visa.visitsaudi.com. Možné je o vízum požádat také po příletu na letišti. Nicméně vyřídit vízum online bude určitě pohodlnější. Poplatek za udělení vstupního povolení je dle oficiální stránky zajišťující vydávání povolení 395 SAR (cca 2500 Kč). Cena zahrnuje jak samostatné vízum, tak i povinné pojištění. Je potřeba ho zaplatit mezinárodní platební kreditní či debetní kartou.

Výměna peněz

Měna v království Saúdské Arábie se nazývá Rijál (SAR), což je společné jméno pro několik dalších měn v Perském zálivu. Saúdský Rijál se dělí na 100 halalas a v přepočtu na českou korunu vychází něco přes 6 korun. Měna je pevně vázaná na americký dolar v poměru 3,75. V zemi existuje klasický systém směnáren. Vyměnit peníze lze i v bankách.  

Doprava

Saúdská Arábie je jedna z největších zemí na světě. Pro dálkové přesuny tak může být vhodná letecká přeprava. Vybírat můžete z nabídky několika místních leteckých společností, které létají do spousty větších i středních měst.

Silniční sít v zemi není příliš hustá. Důvodem je jednak rozlehlost země, ale i terén. Můžeme se setkat s různými typy cest od moderních víceproudých dálnic, které vedou okolo velkých měst až po pouštní terénní cesty. Pravdou je, že Saúdská vláda poslední roky investuje skutečně nemalé peníze do rozvoje a posílení infrastruktury. Na vzestupu je i hromadná doprava, která dříve v zemi existovala pouze v určitých místech a její význam byl velice malý.

Za zmínku stojí i vlaková doprava. Je sice poměrně drahá, ale na velice vysoké úrovni. V roce 2018 byla otevřena vysokorychlostní dráha Haramain spojující Medinu s Mekkou. 

Kuchyně

Jídlo je tu důležitou společenskou událostí. Často se tu můžeme setkat s tradičním arabským způsobem stolování, tedy sdílením jednoho velkého talíře a konzumace jídla rukama.

Nabídka pokrmů je podobná jako u ostatních kuchyní v regionu s velkým množstvím především skopového či kuřecího, masa. Často se podává s rýží nebo arabským chlebem. Převládá také tradiční hummus, zelenina, jogurt a datle. Objevují se exotické druhy koření, jako například kardamon či hřebíček.

Mezi nejznámější saúdsko arabská jídla patří určitě Falafel, různé druhy opečených mas ve stylu skwarma nebo třeba Kabsa, pochoutka z kořeněné rýže podávaná s masem. Tento pokrm je považován za národní a je často servírován při různých oslavách a událostech. Dále musíme zmínit výborné arabské zákusky a tradiční kávu.

V Saúdské Arábii je z náboženských důvodů přísně zakázaná konzumace alkoholu a vepřového masa.

Zdravotnictví

Saúdská Arábie má rozsáhlou síť nemocnic a zdravotnických center, které jsou na velice dobré úrovni. Země do zdravotnictví investuje rozsáhlé prostředky a zdravotní péči poskytuje pro své občany buď zdarma nebo za mírné poplatky. Problémem je samozřejmě dostupnost zdravotní péče v odlehlých pouštních nebo horských oblastech.

Kulturní odlišnosti

Život v Saúdské Arábii je silně ovlivněn zdejším náboženstvím, což je nutné respektovat. Pětkrát denně probíhá modlitba, během které se život v zemi téměř zastaví. Mohou být uzavřeny obchody, restaurace či úřady.  S otevřením země světu tato skutečnost sice již není tak striktně dodržovaná ale i tak se s ní můžete setkat. Náboženství ve velké míře ovlivňuje život žen. V posledních letech se tato pravidla výrazně zmírnila. Není tomu však tak dlouho, co ženy v Saúdské Arábii nemohly například chodit do kina nebo řídit auto. Momentálně pro ně není povinná ani pokrývka hlavy (hidžáb) nebo nutnost zakrývat celé své tělo. Žena by však měla chodit decentně oblečena se zahalenými rameny a ve volném oděvu. Vyznávání jiné víry v zemi je sice respektováno, ale na veřejnosti zakázáno. Nemuslimům je omezen přístup do měst Mekka a dalších významných muslimských míst.

Bezpečnost

Úroveň bezpečnosti v Saúdské Arábii je dobrá. Důležité je respektovat místní zákony a pravidla, které mohou být mnohdy jiné, než český turista zná a jejich nedodržení může znamenat veliké potíže. Úroveň kriminality je nižší než v Evropě, přesto je dobré řídit se základními cestovatelskými pravidly. V minulosti byla země považována za vysoce rizikovou z hlediska teroristických útoků. Během posledních let ale vláda implementovala spoustu opatření proti terorismu a výrazně tak toto riziko snížila. Možnost nepokojů může panovat ve východní části země, kde se nachází početná šíitská menšina. Rozhodně ale není na místě se cesty do země obávat.

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.