Nenašli jste zájezd, který by odpovídal zvoleným parametrům?Nezoufejte, od vysněné dovolené vás dělí jeden klik: www.nacestovanou.cz

Dominikánská republika se nachází v Karibiku a zaujímá větší část východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily, blízko obratníku Raka. Sousedí s Haiti, které zabírá menší, západní část ostrova. Sever země omývá Atlantický oceán, jih Karibské moře a na východě ji kanál Mona odděluje od Portorika.

 

Dominikánská republika se rozkládá na ploše o rozloze 48 442 km2 a jejím hlavním městem je Santo Domingo. Země se pyšní velmi rozmanitou krajinou – z vyhřáté písečné pláže se můžete během pár hodin ocitnout v chladném horském městě.

 

Na více než 1 600 km dlouhém pobřeží se rozkládají stovky dechberoucích přístupných písečných pláží. Zemi lemuje také řada velkých horských pásem, z nichž nejdůležitější – Střední Kordillera (Cordillera Central) – je domovem nejvyššího karibského vrcholu, Pico Duarte (3 027 m).

 

Vzhledem k tomu, že čtvrtinu země tvoří chráněná území, z nichž většina je snadno přístupná, stojí za to na pár dní opustit pláž a vyrazit na průzkum této nádherné země. Čekají vás zelená údolí, mlžné lesy, mořské a vnitrozemské národní parky, řeky ústící k vodopádům, místa při pobřeží, kam želvy kladou vejce, starověký komplex jeskyní z období indiánského kmene Taino zahalený hustým deštným pralesem a nespočet dalších přírodních divů a krás.

 

Jazyk

Úředním jazykem země je španělština. V hotelech a turistických centrech se domluvíte také německy, anglicky, italsky a francouzsky.

 

Dějiny

Ostrov objevil r. 1492 během své první plavby do Nového světa Kryštof Kolumbus a pojmenoval ho Hispaniola. V té době byl obýván indiánským kmenem Taínů, kteří se ke Kolumbovi a jeho posádce chovali velmi přátelsky a pohostinně. Kolumbus si ostrov velmi oblíbil a v dopise adresovaném královně Isabele údajně napsal, že se jedná o „nejkrásnější zemi, jakou kdy lidské oči spatřily.“ Objevení nalezišť zlata vedlo k vytváření evropských osad. Taínové byli vzati do otroctví a postupem času z této oblasti zcela vymizeli. Pro zajištění pracovní síly na plantážích začali kolonizátoři dovážet otroky z Afriky. Ostrov zůstal pod španělskou nadvládou do konce 17. století, kdy byl rozdělen mezi Španělsko a Francii. Španělská kolonie Santo Domingo vyhlásila nezávislost na Španělsku v roce 1821, ale krátce nato byla obsazena haitskými vojsky. Během následujících 22 let byl celý ostrov pod kontrolou Haiti. Roku 1844 byla východní strana ostrova prohlášena za samostatnou a území bylo pojmenováno jako Dominikánská republika.

 

Klimatické podmínky

Teploty moře a vzduchu jsou po celý rok vhodné ke koupání a slunění. Zimní sezona panuje od prosince do května a teploty se pohybují v průměru kolem 28 stupňů Celsia a srážky jsou minimální. Ve vnitrozemí v horském pásmu Cordillera Central mohou teploty klesnout pod nulu.

V letní sezoně, od června do listopadu, teploty často převyšují 30 stupňů Celsia, v srpnu kulminují a mohou se vyšplhat až k 35 stupňům. Srážky jsou častější, zejména v pozdních odpoledních hodinách a v noci.

 

Režim vstupu

Pro vstup do země je potřeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po návratu ze země.

 

Měna

Oficiální měnou je dominikánské peso (DOP nebo RDS), ale v turistických oblastech lze platit také americkými dolary. Peníze je možné směnit hned na letišti, v hotelu nebo ve směnárnách, ve kterých bývá kurz nejvýhodnější.

 

Časový posun

V období zimního času je posun oproti České republice – 5 hodin, v období letního času – 6 hodin.

 

Fauna a flora

Dominikánská republika se může pochlubit ohromujícím počtem 6 000 druhů rostlin, z nichž přes 2 000 je endemických. Nejcennějším druhem je exotická Pereskia quisqueyana neboli Rosa de Bayahibe, národní květina země. Jedná se o vzácný kaktus, z něhož vyrůstají listy a samotný květ má jemnou růžovou barvu. Pochází z oblasti Bayahibe.

Kaoba neboli mahagon je národním stromem země. Na pobřeží a kopcích můžete spatřit řadu dalších druhů, včetně západoindického cedru, stromu kalabaš a samozřejmě celou řadu tropických palem, které jsou africkým dědictvím. Všudypřítomná je kokosová palma a palma královská, která se objevuje na státní vlajce země. Ve vysoko položených oblastech ve vnitrozemí se hojně vyskytují kreolské borovice, kterým svědčí chladné klima.

Velice dobře se tu daří tropickému ovoci – mangu, avokádu a papáje. Hojně se pěstují také banány, melouny a ananasy. Nížiny jsou vhodné pro pěstování tabáku, cukrové třtiny a citrusů, v přímořských oblastech si můžete všimnout rozsáhlých rýžových polí.

 

V ústích řek a lagun žije ohrožený býložravý kapustňák západoindický, a to zejména na severním pobřeží, kde se jich v chráněné laguně ukrývá nejvíce.

 

U ostrova Saona hnízdí na nedotčených plážích čtyři druhy želv - želva kareta, želva zelenavá, želva kožnatka a želva ostřížovec. Lze je spatřit také na jihozápadě, ve vodách národního parku Jaragua, dalšího místa hnízdění želv.

 

Korálové útesy jsou zde zastoupeny v různém stavu a velikosti a mnohé z nich se staly chráněnými ve snaze uchránit je před škodami způsobenými masovým turismem. Nejnedotčenější korálové útvary se nacházejí u pobřeží Montecristi, ale krásné korály jsou k vidění také ve vodách kolem ostrovů Cayo Arena, Saona, Catalina a u severního pobřeží oblasti Samaná.

 

Dominikánská republika je domovem více než 250 druhů ptáků, několika desítek druhů plazů a ještěrů (mezi nimi např. ohrožený druh leguána nosorožčího). Ohrožený druh krokodýla amerického žije a páří se v Lago Enriquillo - zajímavém mořském jezeře na jihozápadě Dominikánské republiky.

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.