Tanzanie, fascinující východoafrická země, ideální pro cestovatele, kteří chtějí poprvé okusit tu pravou Afriku, ale i pro zkušené dobrodruhy. Jedná se o bezpečnou a politicky stabilní zemi, která nabízí téměř vše z ikonických krás černého kontinentu. Najdete tu národní parky s rozlehlými savanami, v čele s jednou z nejznámějších rezervací Serengeti, kde lze pozorovat nejen všechny zástupce tzv. Velké africké pětky, ale například i ohromná stáda migrujících zeber a gazel. Kromě milovníků zvířat si zde přijdou na své i vyznavači horské turistiky. Nalezneme tu totiž i nejvyšší vrchol Afriky, majestátní Kilimandžáro. Pobřežní a ostrovní oblasti zase nabízejí dokonalá místa ke koupání a pozorování korálových útesů. Tanzanie je zkrátka ta pravá Afrika, která je plná nezapomenutelných zážitků!
Klima
Většina země má tropické klima, charakterizované vysokými teplotami po celý rok. Při pobřeží Indického oceánu jsou teploty vyšší a se značnou vlhkostí, zatímco vnitrozemí je sušší a vyznačuje se výraznými obdobími sucha a dešťů. V severní a severovýchodní oblasti, kde se nachází slavné národní parky jako Serengeti a Kilimandžáro, můžete očekávat mírnější klima díky vyšším nadmořským výškám. Období dešťů nastává dvakrát ročně, tzv. dlouhé deště od března do května a krátké deště od října do prosince. Suché období trvá od června do října a je nejlepším časem pro návštěvu národních parků a rezervací. Mírně odlišné klima můžeme pozorovat na tanzanských ostrovech, jako je Zanzibar nebo Pemba, kde počasí ovlivňuje silnější vliv oceánu.
Cestovní doklady
Pro vstup na území Tanzanie potřebuje český občan turistické vízum. O to je možné zažádat dvěma způsoby. První možnost je při vstupu do země, na letištích a pozemních hraničních přechodech, kde lze získat vízum pro jeden vstup. Druhou variantou, jež doporučujeme, je zažádání o turistické vízum skrze internetový portál. Tímto způsobem je možné získat povolení také pro více vstupů. Poplatek za jednovstupové je 50 USD, za vízum s více vstupy to je pak 100 USD. Platnost obou variant je 90 dnů. Při vstupu do země může úředník požadovat i prokázání zpáteční letenky a potvrzení o ubytování.
Výměna peněz
Oficiálním platidlem je tanzanský šilink (TZS), dělící se na 100 centů. Větší města a turistické oblasti mají dostatek bankomatů, které přijímají mezinárodní platební karty jako Visa a MasterCard. Je však dobré mít u sebe hotovost, zejména při cestách do odlehlejších oblastí, kde nemusí být bankomaty k dispozici. Směnit peníze je možné v bankách, na letištích a v licencovaných směnárnách. Peníze doporučujeme vyměňovat pouze na oficiálních místech, aby se předešlo podvodům. Běžně přijímány a často preferovány jsou americké dolary, ale musí být vydány až po roce 2006, kvůli opatřením proti padělání. Platby kartou jsou akceptovány v luxusnějších hotelech, restauracích a obchodech, ale vždy je dobré se předem informovat o možnosti platby kartou.
Doprava
Doprava v Tanzanii je rozmanitá a zahrnuje několik možností pro cestování. Hlavní města a turistické destinace jsou propojeny solidní sítí silnic a dálnic. V odlehlejších oblastech ale může být stav některých cest horší, zejména během období dešťů. Autobusy a místní minibusy jsou oblíbeným a cenově dostupným prostředkem hromadné dopravy, spojující hlavní města a vesnice. Větší města jako Dar es Salaam a Arusha nabízejí taxi služby. Pro větší bezpečnost je doporučeno používat oficiální taxislužby, nebo objednané vozy přes mobilní aplikace. V případě cestování mezi Tanzanskými ostrovy a pevninou lze využít trajekty, nebo vnitrostátní lety. Letiště Julius Nyerere International Airport a Kilimanjaro International Airport zajišťují mezinárodní i vnitrostátní lety, představující pohodlnou možnost pro rychlé přesuny. Pro nezávislé cestovatele je samozřejmě možné pronajmutí automobilu. Ideální je ale vypůjčení vozu s pohonem všech čtyř kol, které zvládne i jízdu po nezpevněných cestách. Pozor si dejte také na to, že se v Tanzanii jezdí vlevo.
Kuchyně
V tanzanské gastronomii se mísí tradiční africké chutě s arabskými, indickými a evropskými vlivy. Základními složkami jsou kukuřice, rýže, fazole, banány a maniok, často podávané s různými druhy masa, ryb nebo zeleniny. Populární pokrmem je ugali, hustá kaše z kukuřičné mouky, jež se konzumuje s omáčkami, dušeným masem nebo zeleninou. Na každém rohu také narazíte na grilované kuře. Indický vliv přinesl do místního stravování chlebové placky chapati, které se používají jako příloha nebo i hlavní jídlo. Turista by měl rovněž ochutnat chips mayaye. Tyto smažené brambory, často ve stylu hranolků, jsou zalité vaječnou omeletou a patří mezi místní delikatesy. V pobřežních destinacích můžete samozřejmě také očekávat velké množství ryb.
Zdravotnictví
Tanzanské zdravotnictví je v posledních letech výrazně na vzestupu. Vláda a různé mezinárodní organizace investují do zlepšení zdravotní péče prostřednictvím programů očkování, vzdělávání zdravotnického personálu a celkovou snahou o zkvalitnění zdravotnické infrastruktury. V zemi existuje solidní množství nemocnic a zdravotnických zařízení, které hlavně ve velkých městech a zdravotnických zařízeních poskytují rozumnou zdravotní péči. Ve venkovských oblastech je přístup k péči často omezený, a to jak z hlediska dostupnosti zdravotnických zařízení, tak kvalifikovaného personálu. Tanzanie se potýká s vysokou zátěží infekčních nemocí, jako je malárie, tuberkulóza a HIV/AIDS. Je proto důležité preventivně se před těmito nemocemi chránit.
Bezpečnost
Bezpečnost v Tanzanii je obecně na dobré úrovni, zvláště v turistických oblastech. Je však na místě dodržovat základní bezpečnostní opatření. Ve větších městech, jako je Dar es Salaam a Arusha, se doporučuje být obezřetný vůči kapesním krádežím a drobným kriminalitám. Cestovatelé by se měli vyhýbat nočním osamoceným procházkám a dávat pozor na své osobní věci. V národních parcích je bezpečnost na velmi vysoké úrovni, zejména v rámci organizovaných výletů a safari. Rizikem je samozřejmě množství infekčních chorob, jejichž dopad se však dá zmírnit vhodnou prevencí a ochranou.