Od 20 490 Kč za osobu

Réunion, francouzský zámořský region v Indickém oceánu, nacházející se východně od Madagaskaru, je vskutku malebným regionem s dramatickou krajinou. Může se pochlubit bujnými deštnými pralesy, nádhernými vodopády i romantickými plážemi s jemným pískem a dechberoucími západy slunce. Na své si zde přijdou také dobrodruzi a vyznavači adrenalinových sportů. Díky svému divokému prostředí jich na ostrově naleznete opravdu nepřeberné množství. 

Ostrov nabízí bohatou směsici kultur, zahrnující evropské, africké či asijské vlivy, které se projevují nejen v kultuře, ale například i v architektuře, umění, hudbě či kuchyni. Tato kulturní pestrost dává ostrovu jedinečný charakter, lákající návštěvníky z celého světa.

Klima

Ostrov má tropické klima s výraznými rozdíly mezi různými částmi ostrova díky jeho členitému terénu. Panují zde v podstatě dvěma základní sezóny. Teplé a vlhké období v době přibližně od listopadu do dubna a suché období od května do října, kdy bývá o něco chladněji. V teplé sezóně jsou častým jevem tropické bouře a cyklóny. Pobřežní oblasti ostrova jsou však horké po celý rok. Vnitrozemí je značně členité, tomu odpovídá i průměrná teplota. Ve vyšších polohách se můžeme setkat i s relativním chladem, třeba okolo 5 °C. Rozdíly v nadmořské výšce také způsobují velký rozptyl ve srážkách. Některé oblasti ostrova mohou být velmi suché, zatímco v jiných jsou srážky běžným jevem. Tento klimatický režim činí z Réunionu místo s velice bohatou biodiverzitou a různými ekosystémy.

Cestovní doklady

Réunion jako součást Francie náleží do Evropské unie. Pro vstup na jeho území tedy nepotřebujete žádná víza. Stačí pouze platný cestovní pas či občanský průkaz.  Před cestou je ale vždy vhodné sledovat aktuální informace.

Výměna peněz

Na Réunionu se od roku 2002 platí eurem. Směnárny na ostrově příliš neexistují. Nahrazeny jsou vesměs bankomaty, které naleznete hlavně ve větších městech. Platby kartou jsou obecné přijímány. Je však dobré mít s sebou dostatek hotovosti, protože menší obchody nemusí karty přijímat. To platí také v horských oblastech, kde není platba kartou běžná. Ceny jsou na Réunionu podobné jako ve Francii.

Doprava

Doprava na ostrově je dobře rozvinutá. Silniční síť efektivně zajišťuje spojení mezi jednotlivými oblastmi ostrova. Dálnice a silnice jsou dobře udržované a obzvláště pobřežní cesty umožňují snadný přístup ke všem zajímavým lokalitám. Vnitrozemské silnice jsou kvůli hornatému terénu značně klikaté a cestování po nich může být náročnější.

Na ostrovním pobřeží velice dobře funguje systém veřejné dopravy, který zajišťuje pravidelná spojení mezi hlavním městem Saint-Denis a dalšími obcemi. V horských oblastech může být cestování veřejnou dopravou o něco náročnější. V případě zájmu lze tedy využít půjčovny automobilů, které najdete například na letišti nebo v hlavním městě ostrova.

Pro cestování mezi dalšími destinacemi mimo ostrov slouží mezinárodní letiště v Saint-Denis, odkud pravidelně létají i spoje do Evropy, nebo lodní doprava.

Kuchyně

Díky kombinaci různých kultur je réunionská kuchyně velice bohatá a pestrá. Ovlivňují ji především vlivy z Francie, Afriky ale do jisté míry třeba i Asie. Často se tu setkáte s klasickou francouzskou bagetou či croissantem. Pokud se budeme bavit o hlavních jídlech, těšit se můžete na všelijaké druhy curry. Kořeněná omáčka s různými druhy masa je často zjemněna kokosovým mlékem, dodávající ji opravdu delikátní chuť. Mezi tradiční jídla se řadí také boucané, marinované maso, které je dále grilováno nebo smaženo. Je typické svým kouřovým aromatem.

Díky tropickému podnebí je Réunion také bohatý na různé exotické ovoce. Mezi typická ovoce, která se na ostrově pěstují, patří například lichi, manga a ananasy. Právě poslední zmiňované ovoce musíte během cesty rozhodně ochutnat. Jsou extrémně šťavnaté, sladké a mnohdy považovány za nejlepší ananasy na světě.

Zdravotnictví

Zdravotnictví na Réunionu je na velice vysoké úrovni, podle standardů francouzské zdravotního systému. Ostrov disponuje širokou škálou zdravotních zařízení, poskytujících primární péči ale i specializované lékařské ošetření. Vzhledem k tomu, že Réunion leží v oblasti tropického podnebí, je důležité se chránit před tropickými nemocemi. Malárie se na ostrově momentálně nevyskytuje, horečka dengue však ano. Míra nakažení se dá minimalizovat dodržením doporučených preventivních opatření, jako je používání účinných repelentů proti hmyzu, moskytiéry nebo očkování dle doporučení lékaře.

Bezpečnost

Réunion je obecně považován za bezpečnou destinaci.  Zdejších kriminalita je nízká a vyskytuje se opravdu výjimečně ve formě drobných loupeží. Ostrov je domovem aktivní sopky Piton de la Fournaise, je tedy důležité sledovat aktuální informace o její aktivitě na internetových stránkách místních úřadů, které o erupci včas informují. Na internetu se v souvislosti s Réunionem lze také dočíst o útocích žraloků. Prakticky všechny tyto útoky se udály mimo turistické lokality, jež nejsou chráněny bariérovým útesem. Je proto vhodné informovat se, zda je zvolené pobřeží ke koupání vhodné. O tom informují mimo jiné například časté cedule u pláže. Na turistických plážích, kde je koupání dovoleno se pravděpodobnost setkání se žralokem blíží nule.

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.