Záloha pouze 25 %

Záloha pouze 25 %

Záloha pouze 25 %


objevte-kavkaz-armenie-a-gruzie-sevan

Arménie

Arménie, dostupná exotika Blízkého východu na pomezí Evropy a Asie. Země doslova překypující kulturním dědictvím, které sahá až k ranému křesťanství. Snad nikde jinde na světě nenajdete takové množství překrásných církevních kostelů a památek jako právě zde. Atmosféra těchto staveb je navíc mnohdy umocněna vlídným přijetím místních obyvatel, kteří mají turisty opravdu v lásce. 

Tato kavkazská země však není pouze o lidech a historii. Na své si zde také určitě přijdou milovníci přírody a hor. Už z hlavního města Jerevanu můžete za dobrého počasí pozorovat majestátně vyhlížející vrchol biblické hory Ararat, který sice neleží přímo na území Arménie, ale pro místní lid má národní význam. Kromě toho tu spatříte i další scenérie vycházející z horského pásma Malého Kavkazu, který se přes zemi táhne. Průměrná nadmořská výška země je okolo 1800 m. n.m. Zdejší hory tak poskytují dostatek zázemí pro vyznavače dobrodružství a divoké přírody.

Klima

V Arménii panuje převážně kontinentální suché klima. Letní měsíce jsou obvykle horké a suché. Denní teploty mohou přesahovat i 30 °C a nedostatek srážek může mít za následek požáry. Zimní měsíce jsou naopak poměrně chladné. Běžné bývají i sněhové srážky. Je nutno počítat s tím, že přibližně 85 procent země je pokryto horami (to je více než například Švýcarsko nebo Nepál), můžete se tu tedy setkat s výraznou změnou klimatu v závislosti na nadmořské výšce.

Cestovní doklady

Pro vstup na území Arménie nepotřebují čeští občané žádná víza. Nutný je pouze cestovní pas s platností minimálně šest měsíců od data návratu. Za těchto podmínek můžete v zemi zůstat po dobu 180 dnů během jednoho roku. Drobné potíže mohou nastat, máte-li v pasu razítko sousedního Ázerbájdžánu, s nimiž má Arménie dlouhodobě napjaté vztahy. Nicméně i tak by měl být vstup umožněn.

Výměna peněz

Arménská měna se nazývá Dram (AMD). Je slabší měnou než Česká koruna, v současnosti vychází kurz 100 AMD přibližně na necelých 6 Kč. Nejmenší kovovou bankovkou v oběhu je 10 AMD, naopak největší nominální hodnotu má 100 000 AMD.

Bankomaty a směnárny jsou v Arménii k dispozici ve většině měst. Platby kartou tu nejsou tolik rozšířené, jako například v České republice. Stále jsou však poměrně běžné, obzvláště v turistických místech a velkých městech. Určitě ale neuškodí mít s sebou i nějakou hotovost.  Pro výměnu peněz je vhodné navštívit oficiální směnárny či banky a vyhnout se nedůvěryhodným pouličním směnařům. Bez problému zde vyměníte eura i dolary.

 

Doprava

Tradičním dopravním prostředkem země je maršrutka. Sdílený dodávkový minibus, který s častou frekvencí vyjíždí z každého většího města. Maršrutky jsou velice oblíbené u místních, kteří využívají jejich flexibility a nechávají se během cesty vyložit tam, kde potřebují. Tento způsob dopravy je tak vhodný pro ty, kteří chtějí přijít do styku s místními obyvateli. Běžně lze ale cestovat také klasickými autobusy nebo taxi. Dobrodružnou variantou může být i využití arménské železnice, která sice není příliš hustá a rychlá, přesto ale propojuje významná místa země.

V souvislosti s dopravou je potřeba vzít v potaz charakter arménské horské krajiny, která může celou cestu značně protáhnout. Pro zdejší silnice jsou typické serpentiny a klikaté cesty s různou úrovní kvality povrchů.

Kuchyně

Arménská kuchyně je opravdu rozmanitá a bohatá na chutě. Kombinuje vlivy středomořské, blízkovýchodní a kavkazské kuchyně. Typické jsou různé druhy mletého masa, pestrá nabídka zeleniny či arménský chléb Lavash. Jen těžko se dá zmínit jeden národní pokrm, může to být například Khorovats, vynikající grilované maso podávané často na rodinných oslavách nebo Dolma – plněné zelné listy nebo různé druhy zeleniny. Samostatnou kategorií sobě jsou vynikající Arménské sladké pokrmy podávající se na závěr bohatého menu. Za zmínku stojí například tradiční baklava nebo sladký chléb Gata. Arménci jsou také milovníci dobrého alkoholu. Upřednostňují různé domácí pálenky a místní známý koňak Ararat.

Zdravotnictví

Český občan má v zemi obecně přístup k veřejnému zdravotnickému systému stejný jako místní obyvatelé. Arménské zdravotnictví prochází v posledních letech výraznou modernizací. Služby tohoto sektoru tak jsou na poměrně dobré úrovni, obzvláště pak v hlavním městě země. V horách je situace trochu odlišná. V odlehlých oblastech může být se sehnáním urgentní zdravotní péče problém.

Bezpečnost

Arménie je zemí bezpečnou. Setkat se tu můžete s vřelou pohostinností lidí a pochopením pro turisty. Problematická může být napjatá situace v oblasti Náhorního Karabachu u hranic s Ázerbájdžánem. V současnosti je podepsána mírová dohoda, je však vhodné pravidelně sledovat místní a domácí úřady, které budou o případném vyostřeném konfliktu informovat. Přesto není nutné se cesty do této kavkazské země obávat.

 

 

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.