Nic nenalezeno

EGYPT  je arabský stát nacházející se na severovýchodě afrického kontinentu, jehož jediným říčným tokem je Nil, druhá nejdelší řeka světa. Hraničí s Lybií na západě, Súdánem na jihu a Izraelem na severovýchodě, jeho pobřeží jsou omývána ze severu vodami Středozemního a z východu Rudého moře. Většinu egyptského území tvoří nehostinná Sahara a zdejší klimatické podmínky bývají ve vnitrozemí velice drastické, avšak v letoviscích je díky moři a čerstvým větrům daleko příjemněji. Nicméně kvůli extrémním teplotám, které se mohou v otevřené poušti vyšplhat i k 50°C ve stínu, žije drtivá část z 78 milionů obyvatel právě v povodí Nilu.

 

Turistům má Egypt co nabídnout – jako jednotný stát existuje už více než 5 000 let a za tuto dobu se na jeho území nashromáždily jedinečné a dechberoucí památky, které přitahují každoročně pozornost milionů návštěvníků. Pro příklad můžeme uvést dobře známé pyramidy v Gíze, Velkou sfingu, Údolí králů, Karnak či Luxor. Nicméně Egypt nenabízí pouze staroegyptské památky, ale rovněž i svébytnou kulturu arabského světa či zvláštnosti dalších zde žijících etnik, luxusní hotelové komplexy a moderní přímořská letoviska, kde exotika s vůní orientu dává zapomenout běžným „západním“ starostem.

KLIMA

Nejvhodnější doba pro výlety po Egyptě je období zimy, kdy jsou teploty mírnější, a tak tu není tak sucho a vedro. V období prvního léta jsou teploty ještě snesitelné, takže do poloviny července vřele doporučujeme navštívit Egyptská letoviska. Nejteplejším obdobím je druhé léto, kdy se do Egypta vydávají jen opravdoví milovníci parných slunečních dnů. 
Optimální doba k návštěvě Egypta za účelem cestování a poznávání je mezi říjnem a dubnem, kdy průměrné denní teploty dosahují v Káhiře 24 °C, v Hurghadě 26 °C a voda Rudého moře má okolo 23 °C. 

 

CESTOVNÍ DOKLADY

Občané České republiky potřebují pro cestu do Egypta cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po návratu z Egypta . Vízum do Egypta je vyžadováno při všech cestách. Cena víz je pro letošní sezónu 2020/2021 stále na své původní ceně, a to 27 $. Platí se po příletu na mezinárodní letiště v Káhiře, Marsa Alam, Hurghadě a jakémkoliv dalším hraničním přechodu v amerických dolarech.

 

Sdělení MZV ČR: Pokud občan ČR cestuje pouze do sinajských resortů Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 14 dní pobytu není zapotřebí víz. Pokud však chce cestovat z těchto resortů do Káhiry, resp. mimo Sinaj, musí si vízum zajistit.

Pokud občan ČR cestuje pouze do sinajských resortů Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 14 dní pobytu není zapotřebí víz. Pokud však chce cestovat z těchto resortů do Káhiry, resp. mimo Sinaj, musí si vízum zajistit. Od začátku roku 2002 mohou občané ČR získat za poplatek vízum na mezinárodním letišti v Káhiře, příp. na dalších vstupních místech (letištích a přístavech) do země (Alexandria, Hurghada, Luxor, apod.). Platnost pasu v tomto případě musí být ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty. V praxi může být tato možnost pro české občany komplikována leteckými společnostmi, které pro vstup na palubu letadla vyžadují prokázat se příslušným vízem. 
Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Egypta, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.
ZÚ upozorňuje na skutečnost, že cena za vízum udělené na Zastupitelském úřadě EAR v Praze je vyšší než poplatek, který zaplatí turista za vízum v případě, že jej kupuje až při příletu do země.
Od roku 2000 je v platnosti bilaterální dohoda o bezvízovém styku pro držitele diplomatických, služebních, resp. zvláštních cestovních dokladů. 
Aktuální informace o vízové problematice je možné získat na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze (viz výše), příp. na novém webu Ministerstva zahraničí EAR (http://www.mfa.gov.eg) v sekci Consular Services.Další informace jsou uveřejněny na webových stránkách ministerstva imigrace EAR.
Přihlašovací povinnost pro české občany byla zrušena Ministerstvem vnitra EAR v roce 1996. Pro jiné cizince je nutno se zaregistrovat při pobytu přesahujícím sedm dní.

 

VÝMĚNA PENĚZ

Ve směnárnách a bankách v České republice egyptskou měnu zpravidla nenajdete. České koruny v Egyptě oficiálně směnit nelze. Vhodné je si peníze vyměnit na americké dolary nebo eura a v Egyptě si je vyměnit na egyptskou libru. Platit však můžete i v dolarech a eurech. Egyptskou měnou je tzv. egyptská libra, která se skládá ze 100 piastrů. V každém turistickém středisku na pobřeží či v turistických oblastech v jiných částech Egypta se nachází banky a směnárny.

DOPRAVA

Mikrobusy jsou v Hurghadě nejlevnějším způsobem dopravy. Nemají stanoveny žádné pravidelné intervaly, dá se říci, že jezdí neustále mezi šestou ranní a půlnocí. Jízda taxíky je v Egyptě také velmi levným způsobem cestování, a to jak v jednotlivých turistických střediscích, tak i v Káhiře, Luxoru či Asuánu. Kyvadlové autobusy jsou autobusy přepravující klienty hotelů, které se nachází mimo centrum Hurghady do centra Hurghady. Odjíždí v daných intervalech, většinou v podvečerních či dopoledních hodinách. Přímo v destinaci, v Hurghadě i Marsa Alam, si můžete vypůjčit i osobní vůz. Doporučujeme předem konzultaci s vaším průvodcem.

 

NÁKUPY

Nakupování v Hurghadě je možné pojmout jako zábavu a seznámení se s místním stylem prodeje. Jen co vyjdete na ulici, budou Vás místní obchodníci okamžitě lákat do svých obchůdků. Běžným zvykem je neoznačovat zboží cenou. Takže cenu je potřeba s obchodníkem dohodnout. 

ZDRAVOTNICTVÍ

čeští občané cestující do Egypta by měli být pojištěni. V lékárnách bývá relativně dobře vyškolený personál a většina lékáren mívá také svého lékaře, který může pomoci s výběrem léků. Nedoporučujeme pít vodu z vodovodu, k dostání všude je voda balená. 

 

KUCHYNĚ

Egyptská kuchyně to jsou tradiční arabská jídla. V zemi je zakázáno jíst vepřové maso a pít alkohol. Základem místních jídel je rýže, pšenice a zelenina, skopové, kozí a jehněčí maso, drůbež a samozřejmě čerstvé ryby z Nilu i ze Středozemního a Rudého moře. V egyptské kuchyni hraje velkou roli koření všeho druhu. Co se týče typického egyptského jídelníčku, tak k snídani tu dostanete fazole, vajíčka, nakládanou zeleninu, džem a sýry. K obědu jsou podávány nejrůznější polévky a jako příloha k masu se kromě rýže nebo fazolí podává čerstvá nebo nakládaná zelenina a nekvašený chléb zvaný pita. Téměř v každém jídelníčku najdete grilované kuře. Typickou večeří je v Egyptě zeleninová polévka, dalším chodem je kořeněné maso nebo ryby. Jako zákusek bývá podáváno nejrůznější ovoce, Národním jídlem je foul. Pod tímto názvem se skrývají hnědé boby se zeleninou zapečené v chlebové placce. 

 

COVID- 19

 

Při příletu na letiště v Hurghadě se musíte prokázat negativním výsledkem PCR testu, ne starším jak 72 hodin, případně podstoupit PCR test na místě za cca 30 dolarů. Vízová povinnost je zavedena opět od 1.5.2021 - víza stojí 30 USD. Platba v hotovosti na letišti. 

 

Po návratu českých občanů z těchto zemí platí povinnost před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, předložit oznámení hraniční nebo pobytové kontrole a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Výsledek testu je pak nutné oznámit dané hygienické stanici. Povinnost podrobit se na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2 lze splnit také předložením negativního výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, který byl proveden v členském státě EU a není starší než 72 hodin. Výsledek testu se v takovém případě předkládá bezprostředně po vstupu na území ČR místně příslušné krajské hygienické stanici. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let.

 

Zdroj a více informací

https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

 

Zvýšená hygienická opatření – dezinfekce zavazadel po příjezdu, před check-in je cestujícím měřena teplota, stravování – výběr z menu, a la carte nebo jídlo s sebou, bufet i postmix – servírovaný hotelovým personálem, žádné snacky ve veřejných prostorách, ubytování a veřejné prostory - odstraněny dekorativní předměty, restaurace – max 6 osob u stolu, pokud se jedná o 1 rodinu, preferované venkovní stolování, shisha není povolena, omezené plážové aktivity, hotelové bazény – pravidelné dezinfekce lehátek, vířivka, sauna pára, masáže dočasně mimo provoz, fitness centrum – po použití hosta kompletně dezinfikováno, potápěčské centrum – dezinfikují veškeré vybavení, dětský klub – maximální počet dětí ve skupině je 8, primárně venkovní aktivity, diskotéka uzavřena.

Přihlaste se k odběru novinek