Dobrodružství jménem Kostarika


 

Kostarika, úchvatné středoamerické Švýcarsko. Tuto přezdívku si tropická země nevysloužila jen tak náhodou. Díky své rozmanitosti a kráse místní přírody je připodobnění k alpské zemi opravdu trefné. Země má mnoho národních parků zahrnujících deštné pralesy, úchvatné sopky, řeky a jezera, které v návštěvnících zanechávají opravdu silný dojem. Podobenství se Švýcarskem je spojováno i s odkazem na stabilitu, prosperitu a kvalitu života místních obyvatel, kteří údajně patří k nejšťastnějším lidem na světě. Kostarika také patří mezi světové lídry v oblasti ochrany životního prostředí. Není divu, protože podle počtu živočišných a rostlinných druhů na jednotku území nemá Kostarika na světě porovnání.

Klima

Země se pyšní tropickým klimatem, pro který jsou charakteristické stabilně vysoké teploty po celý rok. Průměrně se pohybují v rozmezí od 20 do 27 stupňů Celsia. Nejtepleji bývá v období od prosince do dubna, což je i období s nejmenšími srážkami. Od května do listopadu se na Kostarice naopak probíhá období dešťů, pro které jsou typické odpolední bouřky s prudkými lijáky. V některých oblastech, zejména na východním pobřeží, bývají deště intenzivnější, na západním pak mohou být přerušované suššími obdobími. V horských oblastech a vnitrozemí mohou deště způsobit náhlé záplavy a sesuvy půdy, což je důležité brát v úvahu při plánování cest a výletů během této sezóny.

Cestovní doklady

Občané České republiky mohou pro vstup do země využít devadesátidenní bezvízový pobyt za účelem turistiky, který však nelze prodloužit. Následně je nutné zemi na nějaký čas opustit. Dále bývá při vstupu vyžadován doklad o způsobu vycestování. Tím může být například zpáteční letenka, nebo jízdenka do jiné země. V poslední řadě je nutné prokázat dostatečné finanční prostředky pro pobyt v zemi. Přípustná částka je 100 USD na každý měsíc pobytu. 

Výměna peněz

Na Kostarice se jako oficiální platidlo používá kostarický colón (CRC). V současné době vychází 1000 colónů na přibližně 42 Kč. Pro výměnu peněz doporučujeme využívat oficiální směnárny například v bankách, zdržte se výměny peněz na ulici. Také si dejte pozor na bankovky s vyšší nominální hodnotou. V zemi se často objevovaly problémy s paděláním bankovek. Nicméně vláda s tímto nešvarem poměrné účinně bojuje, a tak k tomu dochází čím dál méně. Pro směnu jsou vhodné americké dolary, kterými můžete také na spoustě, především turistických míst, zaplatit. Běžné jsou také platby kreditní nebo debetní kartou. Stejně tak bankomaty jsou velice dobře dostupné, přesto doporučujeme mít u sebe nějakou hotovost v místní měně. Pro drobné výdaje nebo platby na odlehlejších místech může být nejvhodnější.

Doprava

Dopravní infrastruktura je v Kostarice na velmi vysoké úrovni. Silnice jsou většinou v dobrém stavu, avšak mnohdy poměrně úzké, s velkým počtem zatáček. V horských nebo venkovských oblastech můžete stále narazit i na nezpevněné cesty. Nejběžnějším způsobem dopravy je autobus s hustou sítí linek, které poměrně dobře dodržují jízdní řády. Jedná se o cenově dostupnou variantu dopravy, jenž je však v určitých částech země může být relativně pomalá. Turisté proto mnohdy využívají půjčení automobilu. Ve větších městech a turistických lokalitách je velice oblíbeným způsobem dopravy taxi nebo například využití aplikace jako je Uber.

V zemi se dříve využívala také železnice. Sloužila hlavně pro přepravu různých komodit, třeba kávy. V dnešní době je ale železnice zaniklá, a tak se pro přepravu využívá pouze silniční infrastruktura.

Kuchyně

Tradiční kostarická kuchyně je založena především na dvou základních ingrediencích. Jsou jimi rýže a fazole. Ty jsou zpravidla doplněny čerstvou zeleninou, ovocem či masem různých druhů. Za národní jídlo můžeme považovat pokrm zvaný casado, který kombinuje rýži, fazole, maso, další druhy zeleniny a mnohdy i plantain. Jedná se o speciální druh banánu, podávaný pouze po tepelné úpravě. Všechny tyto suroviny jsou vedle sebe na talíři úhledně naskládány, což podtrhuje jednoduchost a atraktivitu jídla. Země je také známá pro svou výbornou kávu, jež je nedílnou součástí místní kultury a gastronomie. Zmínit musíme i lahodné tropické ovoce, využívající se často třeba ve zdejších dezertech. 

Zdravotnictví

Obecně se dá říct, že kostarické zdravotnictví patří mezi nejlepší zdravotnictví Střední Ameriky.  Zahrnuje veřejný sektor, poskytující bezplatnou péči i soukromý sektor se širokou škálou placených služeb. Jedním z problémů týkající se této oblasti je nerovnost zdravotní péče mezi městskými a venkovskými lokalitami. V současnosti se však provádějí viditelné kroky směřující ke zlepšení zdravotnické infrastruktury a rozšíření personálu. Mnoho lékařů a zdravotníků ve velkých městech nebo turistických lokalitách mluví plynně anglicky, což usnadňuje komunikaci s turisty. Je však potřeba mít na paměti, že zdravotnická péče může být pro cizince drahá, proto je vhodné mít uzavřené cestovní pojištění, které pokryje náklady s ní spojené.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace na Kostarice je považována za relativně stabilní a bezpečnou v porovnání s některými jinými zeměmi ve Střední Americe. Země se pyšní demokratickým systémem a dlouhodobě je vnímána jako jedna z nejbezpečnějších zemí v regionu. Zejména v turistických destinacích tak můžete očekávat bezproblémový pobyt. Nicméně, jako v jakékoli jiné zemi, je důležité zachovávat opatrnost a základní bezpečnostní opatření, jako je sledování cestovních varování a doporučení, vyhýbání se rizikovým oblastem v noci, a udržování ostražitosti ohledně svých cenných věcí

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.