Když se řekne Rwanda, většině lidí se jako první vybaví její pohnutá politická historie. Dnešní Rwanda je však na hony vzdálená tomu, čím byla v polovině 90. let: země vystoupila ze stínu a má návštěvníkům co nabídnout. Především je navštěvována díky jedinečné možnosti sledování ohrožených horských goril v bujném národním parku Virunga, který se rozkládá na vrcholcích a džunglí porostlých svazích sopečného pohoří. K dalším významným turistickým atrakcím také patří rozlehlé jezero Kiva, starobylý les Nyungwe s bohatou populací primátů a savany národního parku Akagera bohaté na zvěř.
Nesmíme však zapomenout i na rozmanitou historii a fascinující tradice.
Klimatické podmínky
Navzdory své blízkosti k rovníku má Rwanda vzhledem k vysoké nadmořské výšce většiny území mírné podnebí s teplotami, které zřídkakdy přesahují 25 stupňů Celsia.
Dlouhé období sucha trvá od června do září a každoročně se zde střídají dvě období dešťů, první od poloviny března do začátku června a menší deště od poloviny září do prosince. Nejlepší dobou pro sledování goril je období sucha. Což ale neznamená, že je v období deště neuvidíte.
Období sucha je také výhodnější, pokud chcete vidět zvěř v národním parku Akagera, protože žízeň přiláká zvířata k napajedlům.
Období dešťů je nejlepší dobou pro pozorování šimpanzů a je to také doba, kdy je Rwanda nejbujnější a nejzelenější.
Režim vstupu
Pro vstup na území Rwandy je potřeba mít platný pas nejméně 6 měsíců po návratu do ČR a je nutné vízum. Doporučujeme vízum vyřídit při příletu, cena cca 50 USD (jednorázový vstup). Cestovatelé, kteří spojí Rwandu s Ugandou potřebují vstup vícerázový, cena cca 100 USD.
Bankovnictví a měna
Rwandský frank (FWF) = 100 centimů. Bankovky jsou v nominálních hodnotách 5 000, 2 000, 1 000 a 500 RWF. Mince jsou v hodnotách 100, 50, 20, 10 a 5 RWF.
Dovoz a vývoz místní měny je omezen na 5000 RWF. Dovoz zahraniční měny je neomezený, ale musí být deklarován při příjezdu a vyměněn do 8 dnů.
Bankovnictví
Kreditní karty jsou přijímány pouze v několika hotelech v Kigali. Upřednostňovány jsou karty MasterCard a Visa.
Mezinárodní karty Visa jsou přijímány v bankomatech v centrále Ecobank v Kigali a na letišti v Kigali. Lze je použít také v bankomatech v centrále Access Bank v Kigali. Bankomaty jsou však často postiženy výpadky proudu. Nejlepší je cestovat s americkými dolary, některé banky a instituce nepřijímají Eura.
Rwandská kuchyně
Jídlo je obecně bezpečné, pokud je dobře uvařené a teplé. V případě pochybností se zaměřte na větší restaurace ve městech a restaurace určené pro turisty, které prošly vládní kontrolou bezpečnosti.
Vyvarujte se nákupu zboží u silnice a nepijte vodu z kohoutku. Používejte balenou vodu nebo ji jinak převařujte či sterilizujte. Mléko je nepasterizované a mělo by se převařovat. Mléko v lahvích nebo konzervách je k dispozici a doporučuje se.
Jezte pouze dobře tepelně upravené maso a ryby, nejlépe podávané teplé. Zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané.
Většina obyvatel Rwandy se živí samozásobitelským zemědělstvím, a proto je jejich strava z velké části závislá na škrobnatých plodinách, jako jsou brambory, kukuřice a maniok. Ty se obvykle podávají s fazolemi a zelím, a pokud si mohou dovolit maso, je to nejčastěji kozí. V restauracích v Kigali a dalších městech se však obvykle podává grilované maso s hranolky a někdy rýže s kořeněným dušeným masem.
V hotelech se obvykle podává přiměřený výběr evropských jídel, k dispozici jsou také čínské, řecké, indické a blízkovýchodní restaurace. Některé restaurace nabízejí také francouzsko-belgickou kuchyni a africké pokrmy. K dispozici je poměrně dobrý výběr piv, lihovin a vín. Pivo se vaří také na místě.
Na většině jídelních lístků najdete brochety, což jsou v podstatě špízy z vybraného masa nebo ryby podávané s rýží nebo hranolky. Mezi další místní speciality patří: tilapie, bílá ryba, která se vyskytuje v jezeře Kivu a je také proslulá a často se objevuje na jídelních lístcích; matoke, vařený plantain (zelený banán), který obvykle chutná jako brambory.
V hotelech se obvykle podává přiměřený výběr evropských jídel, k dispozici jsou také čínské, řecké, indické a blízkovýchodní restaurace. Některé restaurace nabízejí také francouzsko-belgickou kuchyni a africké pokrmy. K dispozici je poměrně dobrý výběr piv, lihovin a vín. Rwanďané si také vaří vlastní pivo.
Místní pivo je Primus. Mutzig je velmi podobný, ale dražší a často se dodává ve velkých 700ml lahvích. Místní banánové víno je pro odvážné, jmenuje se urwangwa.
Normy pro elektřinu a zástrčky
Ve Rwandě se můžete setkat se dvěma standarty elektrických zásuvek, but naší evropskou nebo britskou. Proto je vždy lepší mít s sebou i adaptér na britskou zásuvku.
Elektrické zásuvky jsou obvykle napájeny střídavým proudem o napětí 220 až 240 V.