Namibie, rozlehlá země na jihozápadním pobřeží Afriky, vás ohromí svou rozmanitostí krajin od rozpálených pouští až po dramatické pobřežní útesy Atlantského oceánu. Tato rozlehlá země je domovem mnoha etnických skupin, které přispívají ke kulturní pestrosti oblasti. Hlavním lákadlem jsou ale bezesporu rozložité národní parky, jako například Etosha, které poskytují opravdu unikátní příležitosti k pozorování divoké zvěře. Lze tu spatřit slony, lvy žirafy a mnoho dalších ikonických afrických tvorů. Naleznete tu ale také historické a kulturní zajímavosti, jako jsou starobylé skalní malby ve Twyfelfontein nebo koloniální architekturu ve městě Windhoek. Z hlediska bezpečnosti patří země k naprosto bezproblémovým destinacím, a to nejen z pohledu Afriky. Turista se tak vůbec nemusí návštěvy této divoké a nespoutané země obávat.

Klima

Namibie se vyznačuje převážně suchým klimatem, dokonce natolik, že patří mezi země s nejsušším klimatem v celé Africe. Z velké části to je dáno přítomností pouští Namib a Kalahari. Země má dvě klimatické období. Sezóna sucha je zde od května do října. Srážky jsou v tomto období vzácné a počasí je slunečné a stabilní. Teploty jsou příjemnější, s denními maximy kolem 20-25 °C, ale noci mohou být chladné, zejména ve vnitrozemských oblastech, kde mohou teploty klesnout až k bodu mrazu. Období dešťů trvá od listopadu do dubna a vyznačuje se nepravidelnými a místy intenzivními srážkami. Nejvíce deště spadne na severu a severovýchodě země. Denní teploty se v létě mohou vyšplhat až nad 40 °C.

Cestovní doklady

Pro vstup do Namibie potřebují čeští občané vízum. To lze získat přímo po příletu u vstupní kontroly na mezinárodním letišti. V případě této varianty však může být vyžadován zvací dopis, který na žádost vystaví hotel, ve kterém budete ubytováni. Lepší varianta je však zažádat prostřednictvím konzulátu Namibijské republiky v Praze. Nově je k dispozici také internetová aplikace, sloužící k vyřízení víza online. Doba vyřízení víza je 7–10 pracovních dní, ve zrychlené době pouhé 3 dny. Na turistickou variantu je možné v zemi pobývat maximálně 90 dnů. Mimo vízum může být na hranicích vyžadováno prokázání zpáteční letenky, a předložení dostatečného množství peněz pro pobyt.

Výměna peněz

Oficiální měnou v Namibii je namibijský dolar (NAD), který je pevně vázán na jihoafrický rand v poměru 1:1. Jihoafrický rand je také v Namibii běžně akceptován. Bankomaty jsou dostupné ve větších městech a turistických oblastech, kde je možné vybírat hotovost pomocí mezinárodních debetních a kreditních karet. Ke směně namibijských dolarů můžete využít jak dolary, tak i eura. Lze tak učinit v bankách i směnárnách. Doporučuje se mít s sebou dostatek hotovosti při cestování do odlehlých oblastí, kde mohou být možnosti výběru a směny omezené. Většina větších obchodů, restaurací a hotelů přijímá platební karty, ale je vždy dobré mít nějakou hotovost pro menší transakce

Doprava

Silniční síť v Namibii je v rámci Afriky na velice dobré úrovni. Většina hlavních silnic je dobře udržovaná a zpevněná, což usnadňuje cestování mezi velkými městy jako Windhoek, Swakopmund a Walvis Bay. Mnoho vedlejších cest je však nezpevněných, takže pro cestování do odlehlých oblastí se doporučuje vozidlo s pohonem všech čtyř kol. Důležité je mít na paměti, že Namibie je rozlehlá země s často řídce osídlenými oblastmi, cestování mimo hlavní silnice vyžaduje vhodné vozidlo, ale i jisté navigační zkušenosti. Pozor si dejte na to, že se v zemi jezdí vlevo.

Z Windhoeku do dalších větších měst pravidelně jezdí poměrně kvalitní autobusové spoje. Zbytek veřejné dopravy pokrývají menší minibusy, jenž odjíždějí nepravidelně po naplnění kapacity. V Namibii je také železniční doprava. Je však pomalá a využijí ji spíše nadšenci železnice. Letecká doprava je zajišťována především vnitrostátními lety z mezinárodního letiště Hosea Kutako ve Windhoeku, které spojuje hlavní turistické destinace a regionální letiště.

Kuchyně

Kuchyně v Namibii odráží bohatou rozmanitost etnických skupin a kultur, které tvoří tuto africkou zemi. Základními prvky namibijské kuchyně jsou čerstvé a lokální suroviny. Klíčovou roli hraje maso, a to i netradiční africká zvěřina jako antilopy, kudu nebo dokonce krokodýli. Často se připravují na grilu, nebo vaří v různých omáčkách na otevřeném ohni. Je zde také patrný evropský vliv, a tak tu můžete narazit na běžné pokrmy z Evropy v čele s různými steaky. Mezi tradiční namibijské pokrmy patří všelijaké kaše z prosa. Tyto kaše se často podávají s omáčkami, zeleninou nebo masem jako příloha. Je to klíčová součást stravy pro mnoho etnických skupin v Namibii. V zemi také seženete velký výběr různých alkoholických nápojů, které se prodávají ve speciálních obchodech za poměrně příznivé ceny.

Zdravotnictví

Zdravotnictví v Namibii je solidně organizované. V některých venkovských oblastech však může být jeho dostupnost omezená. Země má systém veřejné zdravotní péče, zahrnující základní i specializované služby poskytované veřejnými zařízeními. Pro turisty je, převážně ve větších městech, dostupný i soukromý sektor, poskytující kvalitní lékařské služby. Namibie klade důraz na snižování mateřské a dětské úmrtnosti a boj proti HIV/AIDS, což je základní součástí její zdravotní politiky. Před cestou se doporučuje zajistit cestovní pojištění, které zahrnuje i zdravotní péči, a připravit se na možné omezení zdravotnických služeb v odlehlých oblastech.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Namibii je obecně stabilní. Z pohledu turistů je země považována za bezpečnou destinací v regionu Jižní Afriky. Hlavní město Windhoek i hlavní turistické oblasti jsou běžně navštěvované bezpečné lokality. Přesto je důležité být obezřetný a dodržovat základní bezpečnostní opatření. Ve městech je doporučeno sledovat své cennosti a vyhnout se ukazování přílišného bohatství. V odlehlých oblastech, zejména při cestování mimo zpevněné silnice, je důležité mít dostatečnou zásobu paliva, vody a základních potřeb.

V zemi se lokálně vyskytuje malárie, v případě návštěvy daných regionů je vhodné se vybavit antimalariky a snížit tak možnost nákazy. Velké riziko nepředstavuje ani místní divoká fauna, která se koncentruje hlavně v oblastech národních parků, kde je volný pohyb bez vozidla často zakázaný.

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.