12.06.2024 | Žampach Marek
Poznejte krásu Kostariky

V posledních letech se tato malá středoamerická země stává čím dál více populárním cílem turistů a cestovatelů ze všech koutů světa. Návštěvníci chtějí na vlastní oči poznat tropický ráj s ohromným přírodním bohatstvím, patřící v poměru k rozloze země k největším na světě. Není proto divu, že v Kostarice můžeme najít až 30 národních parků, což jen potvrzuje, jak moc si tato země cení své přírody. Parky chrání rozmanitou krajinu, zahrnující nejen deštné pralesy, ale například i mangrovové bažiny, korálové útesy a vulkány. Připočteme-li k tomu všemu ještě relativní stabilitu a bezpečnost země, máme jasný cíl pro všechny dobrodružné duše s chutí na objevování této úchvatné krajiny.

Přestože do Kostariky pojedete nejspíše hlavně kvůli zmiňované přírodě, svou cestu započnete nejpravděpodobněji v hlavním městě země San Jose. Ihned po příletu se vám tak naskytne ideální možnost nasát naplno atmosféru místní společnosti a prohlédnout si ukázky zajímavé neoklasicistní architektury. Jejím nejznámějším představitelem je budova Národního divadla, sídlící v samotném centru města. Dle mnohých názorů je považována za nejkrásnější stavbu na území země, rozhodně by vám tedy neměla z hledáčku vypadnout.

Za návštěvu stojí i historická čtvrť Barrio Amón, která je ideální pro klidné procházky s objevováním různých kaváren a butiků. Mnoho domů zde bylo přeměněno na malé hotely, restaurace a umělecké prostory, což dodává čtvrti unikátní šarm. Pokud je pro vás ale atraktivnější odpočinek v přírodě, navštivte k tomuto účelu park La Sabana, plíce San Jose!

Pro další objevování místní flóry a fauny již budete muset opustit město a navštívit nějaký národní park. Vzhledem k jejich počtu a rozloze země však vaše cesta nebude vézt daleko. V nejbližším okolí San José jich naleznete hned několik. Stačí si jen vybrat!

Určitě neprohloupíte, když zvolíte národní park Braulio Carrillo. Park nabízí různé turistické stezky, vedoucí přes husté lesy původního deštného pralesa, jenž vyniká svou biodiverzitou. Pokochat se tu můžete opravdu širokou škálou flóry či fauny. To ostatně platí o většině národních parků na území Kostariky. Ať tedy vyberete jakýkoli, nemůžete se v tomto směru příliš zmýlit.

Pokud patříte mezi vyznavače sopek, budete zde jako v ráji. V celé zemi jich totiž najdete více než 200. Ta největší se nachází v národním parku Irazú Volcano, který naleznete východně od hlavního města. Na první pohled se to nemusí zdát, avšak výlet na vrchol přibližně 3400 metrů vysokého stratovulkánu je relativně nenáročná túra, jenž v případě dobrého počasí nabídne úchvatné výhledy nejen do hlavního kráteru sopky, kde se nachází sopečné jezírko, ale třeba i na další výrazné sopky v okolí.

Za jakousi ikonu země je považován charismatický vulkán Arenal, ve stejnojmenném parku. Sopka dosahuje výšky kolem 1670 metrů a díky svému dokonale kuželovitému tvaru vskutku dominuje okolní krajině a nahání jakýsi respekt. Není také divu, sopka byla až do roku 2010 výrazně aktivní. Poslední opravdu velký výbuch proběhl v roce 1968. Při následné katastrofě bylo zničeno několik okolních vesnic a 87 lidí přišlo o život. Jako připomínka této tragédie, byl rokem neštěstí pojmenován i nejznámější okolní trek.

I v současnosti zde můžete pozorovat jisté projevy aktivity, což přináší opravdu nevšední zážitek. Obavy z nenadálého výbuchu však nejsou na místě. Sopka je neustále monitorována a hlídána, aby byla případná možnost erupce včas odhalena. Okolí sopky je také známe svými termálními prameny, vyhřívanými geotermální aktivitou pod zemí. Ideální místo pro relaxaci a odpočinek po náročné túře.

U sopek ještě na okamžik zůstaneme. Do třetice vám doporučíme ještě jeden park s výrazným vulkánem. Jedná se o národní park Volcán Tenorio. Tentokrát se budete muset vydat až k severním hranicím s Nikaraguou. Rozhodně to ale bude stát za to. Národní park je totiž kromě stejnojmenné sopky známý také pro řeku, která jím protéká. Rio Celeste je bezesporu jednou z hlavních atrakcí parku. Díky chemické reakci, způsobené smícháním minerálů dvou přítoků řeky, nabývá uhrančivé modré barvy, jenž každoročně, v místě zvaném El Teñidero, obdivuje mnoho turistů. Kolem vodního toku se dá podniknout nenáročný trek. Trasa vede kolem modrého jezera s překrásným vodopádem. Tento pohled, v kombinaci se zelenou džunglí kolem, vytváří dojem naprosté pohádky.

Národní parky Kostariky ale nenabízejí pouze vysoké vulkány. Najdete tu mnohem více. Například v parku Tortuguero si na své přijdou milovníci ptactva. Lokalita je známá svým rozsáhlým systémem kanálů, řek a lagun, táhnoucím se napříč celým chráněným územím. Tento vodní labyrint přímo vybízí k podniknutí dobrodružných projížděk na lodi nebo kajaku a pozorování divoké zvěře, především pak ptáků. V Tortugueru narazíte i na další zvířata. Jedná se totiž o jednu z nejvýznamnějších míst na světě pro hnízdění mořských želv. Každoročně na zdejší pláže připlouvají naklást svá vajíčka tisíce těchto podivuhodných tvorů a zprostředkovávají tak opravdu nezapomenutelný zážitek, který je však velice citlivý na narušení. Z tohoto důvodu v Kostarice existuje několik programů na ochranu mořských želv. V případě návštěvy a pozorování těchto impozantních tvorů je proto velmi důležité řídit se pokyny průvodce.

Pokud jste milovníky zvířat, rozhodně byste neměli vynechat ani národní park Marino Ballena. Nachází se na západním pobřeží, nedaleko města Puerto Cortés. Byl založen v roce 1989 a už jeho název napovídá, čím je tak zajímavý. Slovo ballena totiž ve španělštině znamená velryba a přesně na ně zde můžete narazit. Tato chráněná lokalita je známá především díky pozorování obrovských keporkaků, kteří sem připlouvají během svého migračního období. Kytovci tudy putují dvakrát ročně, a tak vždy na několik měsíců poskytují cennou možnost je v okolí pobřeží spatřit.

Tito tvorové byli v minulosti silně loveni, což vedlo k výraznému snížení jejich populace. Dnes jsou již naštěstí chráněni mezinárodními dohodami a parky, jako je Marino Ballena, významně pomáhají k navýšení jejich počtů.

Jižně od Marino Balleny se na poloostrově Osa nachází i národní park Corcovado. Místo patří mezi skutečné klenoty všech chráněných území, a to jak z hlediska Kostariky, tak i z hlediska celého světa. Často je totiž označováno za biologicky nejrozmanitější místo na zemi. Zahrnuje v sobě spoustu různorodých ekosystému a chrání rozsáhlé deštné pralesy, mangrovy, bažiny, ale třeba i pláže. Díky tomu je domovem mnoha zvířat. Spatřit zde můžete například úchvatné papoušky ara, lenochody, tapíry, vzácné druhy opic nebo jaguáry.

Zdá se, že výčet zajímavých národních parků na území Kostariky nemusí nikdy skončit. Je jich tu prostě tolik! O každém z nich by se toho navíc dalo tak moc napsat. Náš článek by tím ale narostl do vskutku úctyhodných rozměrů. Snažili jsme se proto popsat pouze některé z nich. Mnohé můžete navštívit během našeho zájezdu, který vám, jak doufáme, přinese nejen zážitky na celý život, ale i hlubší pochopení místní rozmanité kultury a překrásné přírody.

Související nabídka

Dobrodružství jménem Kostarika

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.