28.05.2024 | Žampach Marek
Ohromující Saudská Arábie

Ano, přesně tak by se dala tato pouštní monarchie ve zkratce popsat. Můžeme ale přidat další přízviska jako tajemná, nedostupná, exotická, vzrušující. Vše bude pravda. Saúdská Arábie totiž taková je, různorodá země, která se natolik liší kulturou a krajinou, že jen těžko bude stačit jedno přízvisko, které ji bude dostatečně charakterizovat. Opravdu to není pouze nekonečná nehostinná poušť, jak by se na první pohled mohlo zdát.

 

Pro její objevování budete potřebovat dopravní prostředek. Po svých se tu příliš nechodí. Benzin je v zemi levný, tak proč by se někam chodilo pěšky? Pro cestování mezi provinciemi, na které se dělí, můžete mnohdy využívat leteckých přesunů, ale s největší pravděpodobností budete muset sáhnout i po vozidlu.
Saúdská dopravní infrastruktura je pro jízdu autem plně přizpůsobena. Silnice na hlavních tazích jsou v dobrém stavu a často vedou mnoho desítek kilometrů bez zatáčky. Věc, která je v našich podmínkách jen těžko představitelná, umožnuje poměrně svižný přesun. Samozřejmě zde objevíte i dobrodružné pouštní cesty, kam se lze vydat pouze s náhonem na všechna čtyři kola.

Pestrou nabídku takových cest naleznete na území majestátní pouště, která se táhne přes východ země a svou rozlohou zasahuje i do okolních zemí. Povrch pouště je tvořen impozantními dunami, které se vlivem větru neustále mění. Není neobvyklé, že ty největší dosahují výšky i stovek metrů. To ale není všechno, co v poušti naleznete. Poušť je bohatá na oázy, impozantní kaňony i různé skalnaté útvary.
Nachází se tu také největší ropné pole na světě Ghawar. To objevíte přibližně 350 kilometrů od hlavního města země v oblasti Al-Ahsa. Jedná se o pás dlouhý asi dvě stě osmdesát na třicet kilometrů, který je základním kamenem ropné produkce země.

Rub al-Chálí se směrem na západ postupně zvedá a přechází v náhorní plošinu Nédžd. Dále pak v pohoří Hidžás na severozápadě země a Asír v jižní části. Právě druhé jmenované pohoří je takovým zeleným klenotem. Má totiž trochu odlišné klima než zbytek země, a tak nabízí širokou škálu horských hřebenů, svěžích údolí se strmými svahy a vodopády. V pohoří najdeme také nejvyšší hory země, tedy vše, co milovník turistiky potřebuje.

 

13141Severně ležící Hidžás si ale z hlediska přírodních krás může s Asírem významně potřást rukou. Turisté zde mohou objevovat starobylé kulturní a historické památky, tradiční vesnice a stejně jako v jižním regionu i dramatické kaňony a soutěsky. Jako krásný příklad uveďme Wadi Dissah, přibližně 15 kilometrů dlouhý zelený kaňon, nad kterým se tyčí ostré štíty pouštního pohoří. Vytvářejí tak impozantní kontrast, který nenechá v klidu žádného milovníka fotografování. Obzvláště ve večerním slunci, kdy jsou barvy nejsytější, je tento pohled opravdu úchvatný. Wadi Dissah je také známé pro svou bohatou biodiverzitu a je domovem mnoha druhů rostlin a zvířat.

 

 

 

 

 

Zmiňujeme-li se o přírodních památkách severozápadního pohoří, nesmíme zapomenout na úchvatnou oázu Al Ula. Městečko s přibližně 6000 obyvateli je jednoznačně nutnou zastávkou při vaší cestě Arábií. Najdete tu útulné restaurace, kavárny, hotely. Pravá hodnota místa ale spočívá ve vskutku fascinujícím historickém dědictví, které se všude kolem nachází. Prohlídku můžete započít starým městem severně od současné oázy.

STAI0033_034Nedaleko na sever se nachází Madain Saleh, známé také jako Hegra. Toto místo je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na Arabském poloostrově. Hegra byla v minulosti součástí Nabajetské říše, podobně jako známější a více navštěvovaná Petra. Jedním z nejcharakterističtějších prvků tohoto úžasného místa jsou desítky skalních hrobů, které Nabajetci vytesali do pískovcových skal. Mnohé z hrobů jsou zdobeny rytinami a reliéfy. Krásné jsou i okolní ruiny starověkých městských čtvrtí a chrámů. Toto všechno je zasazeno do poetické pouštní krajiny plné skal táhnoucích se do neuvěřitelných tvarů a útvarů. Až budete historií dostatečné nasyceni, vydejte se na procházku mezi skalními okny či dalšími téměř nadpřirozenými formacemi. Liduprázdná krajina vás doslova pohltí.
O okolí Al Uly by se dalo napsat ještě spousta řádků. Nezmínili jsme například nedaleké skalní nápisy Džebel Ikmah nebo starověké město Dedan. Klenoty arabské historie, které také stojí za návštěvu.

 

Silný dojem v cestovateli zanechají ale i moderní arabská města, kde se prolínají místní silné tradice s exotickou arabskou architekturou. Ze zmiňovaného regionu je nejbližší takové severně ležící město Tabúk. Toto město je důležitým obchodním a ekonomickým centrem, ale nabízí i nepřeberně historických památek.

STAI0048_174

Vydáme-li se z Al Uly na jih, po pár stovkách kilometrů narazíme na Medínu, jedno z nejsvětějších míst islámu. Pro muslimy je návštěva Medíny často součástí svaté pouti do Mekky. Ne-muslimové jsou ale v tomto městě vítáni také a mohou tak nasávat zdejší atmosféru.
Dnes je Medína moderní město s rušnými ulicemi a památkami, které mají svou nezaměnitelnou atmosféru.
 

 

 

 

 

 

 

 

Dále na jihu u pobřeží s Rudým mořem narazíme na přístavní město Jeddah, známé také jako Džidda. Kosmopolitní město, ve kterém se odráží historie a kultura, silně ovlivněna dlouhodobým setkáváním lidí z různých částí světa. Pro svou polohu je Džida velice významným místem pro mezinárodní obchod a lodní dopravu. Město je navíc, díky své poloze, ideálním místem pro mořské aktivity jako je například šnorchlování. Pobřeží Rudého moře je plné korálových útesů bohatých na život. Zejména pláže Al-Nakheel a Al-Kurnayš jsou z centra Džiddy dobře dostupné a nabízejí příznivé podmínky pro tuto dobrodružnou aktivitu.
 

STAI0048_391Ve výčtu zajímavostí rozhodně nesmí chybět ani hlavní město země Rijád. Najdeme tu sídlo královské rodiny a centra správy země. Opravdu dynamické město je také známé svou moderní architekturou zahrnující vysoké budovy, obchodní centra a luxusní rezidenční čtvrtě, které určitě stojí za návštěvu a celkově ve vás zanechají zase jiný zážitek než tradiční historické památky země.
Saúdská Arábie toho nabízí skutečně mnoho. Jen těžko se dá popsat atmosféra země, které se ještě téměř nedotkl turistický ruch. Sami poznejte její kouzlo a buďte mezi prvními turisty, kteří o její atmosféře budou vyprávět.

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.