05.06.2024 | Žampach Marek
1. část

Kavkazská oblast, ležící v jižní části stejnojmenného pohoří mezi Černým a Kaspickým mořem, je pestrým a fascinujícím regionem s bohatou historií, kulturou a přírodním dědictvím. Najdeme tu dvě nevelké, avšak nesmírně zajímavé země – Arménii a Gruzii. Klenoty z pohledu turistického, kulturního i kulinářského. Přečtěte si o tom, čím vás mohou uchvátit, v čem si jsou podobné a v čem se kupříkladu liší.

Pojďme si ale nejprve v rychlosti říct pár základních informací o těchto zemích. Arménie je vnitrozemská země sousedící s Ázerbájdžánem, Iránem, Tureckem a na severu právě s Gruzií, která se táhne přes území jižního Kavkazu až k Černému moři na západě. Oba národy mají přátelské vztahy, a tak cestování mezi nimi nepředstavuje veliký problém. V Gruzii, ve větší ze dvou zmiňovaných zemí žijí necelé 4 miliony obyvatel, v Arménii asi o milion méně. Zajímavé je, že přibližně třetina Arménů žije v hlavním městě Jerevanu.

Země jsou známé jako jedna z nejstarších trvale osídlených území na světě. Mají tedy starobylou historii, sahající tisíce let nazpět. Arménie byla vůbec první zemí, jež přijala v roce 301 n. l. křesťanství jako státní náboženství, Gruzie následovala krátce poté. Země tak mohou nabídnout opravdu širokou paletu raně křesťanských památek, některé najdeme na seznamu UNESCO.

Zmínit pouze pár z nich je na území Arménie vskutku heroický úkon. Vždyť v zemi, která je rozlohou třikrát menší než Česká republika, se nachází hned několik tisíc katedrál a kostelů, z nichž velká část pochází z prvního tisíciletí našeho letopočtu.  Obrazně se tak dá říct, že kamkoli zabodnete v Arménii prst, narazíte na kostel nebo chrám!

Jedna z bezpochyby nejvýznamnějších a nejstarších církevních staveb se nachází jen pár kilometrů od hlavního města Jerevanu. Je to katedrála Etchmiadzin, Matka všech kostelů. Dle legendy byla postavena v roce 301 až 303 po Kristu svatým Řehořem Osvětitelem, který měl vidění Ježíše Krista, jenž mu ukázal přesné místo, kde má katedrála stát. Ať už je tato pověst pravdivá, nebo ne, Etchmiadzin rozhodně stojí za návštěvu. Už při prvním pohledu vás zaujmou její hladké stěny z tufového kamene vystavěné do křížového půdorysu, dodávající stavbě silné charisma, typické pro všechny arménské církevní památky. Interiér je hojně zdoben freskami a malbami, ty jen podtrhují duchovní význam místa. Katedrála je součástí většího komplexu křesťanských staveb, je tedy ideálním místem pro delší návštěvu.

  Vydáme-li se z Jerevenu na druhou stranu, na východ, narazíme asi po třiceti  kilometrech na další impozantní klášter Geghard. Je vystavěný v dramatické horské krajině u řeky Azat a zcela jednoznačně nás ohromí jeho neobvyklá skalní architektura. Chrám je totiž částečně vytesán ve skále a velice zajímavě využívá několik místních jeskynních systémů.  V okolí chrámu se nacházejí ještě další zajímavosti. Například antický chrám Garni postavený v 1. století n. l.  také stojí za návštěvu. Je považován za jeden z nejvýznamnějších příkladů arménské předkřesťanské architektury. Mimo jiné vás na něm jistě zaujme 24 zdobených iónských sloupů, které kolem dokola podpírají střechu chrámu a jako celek působí velice impozantně.

Asi hodinu jízdy autem nedaleko tureckých hranic narazíte na Chor Virap, další klášter, který vás uchvátí výhledem na biblickou horu Ararat.

Bohužel ne všechny klenoty staroarménské architektury se povedlo zachovat v plné kráse. Například z chrámu Zvarnots, který je zapsán na seznamu UNESCO, byly zachovány pouze zbytky. Původní stavbu zřejmě těžce poškodilo silné zemětřesení v 10. století. Navzdory svému zchátralému stavu zůstává tento chrám důležitým a inspirativním místem pro návštěvníky z celého světa. 

Také ve druhé zakavkazské zemi Gruzii nalezneme mnoho církevních památek. Ve srovnání s Arménii je jejich počet sice o něco menší, rozhodně ale ne zanedbatelný. Například starobylé město Mtskheta je považováno za srdce křesťanství v zemi. Celé jeho okolí je proto poseto různými kulturními památkami. Vašemu zájmu nesmí uniknout klášter Džvari, zvaný také Chrám kříže ze 6. století vystavěný na fotogenické vyvýšenině nad soutokem řek Mtkvari a Aragvi. Jeho architektura možná na první pohled tolik neoslní svou velkolepostí, výhledy dolů na město a okolní krajinu to však doženou více než dostatečně. Katedrála Sveticchoveli v centru města stojí za návštěvu rozhodně také. Původně byl na tomto místě vystaven kolem 4. století dřevěný kostel, jenž v 11. století vystřídala současná stavba. Katedrála je spolu s chrámem Džvari jedna z nejvýznamnějších křesťanských památek na území Gruzie. Obě stavby jsou zapsané na seznamu UNESCO.

Bavíme-li se o gruzínských církevních stavbách, nesmíme rozhodně vynechat starodávný klášter Gelati, nacházející se kousek od jednoho z největších měst země Kutaisi. Klášterní komplex byl založen jedním z nejvýznamnější gruzínských králů Davidem IV. a svého času se stal hlavním kulturním a intelektuálním centrem regionu. Měl například svou vlastní akademii, kam se sjížděli vzdělanci z celého okolí. V současnosti je místem posledního odpočinku svého zakladatele, ale i dalších králů.

Kromě klášterů a chrámů je Gruzie známá také svou širokou škálou skalních měst. Ať už navštívíte světoznámou Vardzii, nebo Uplistsikhe, nedaleko města Gori, vždy budete udiveni překrásnou architekturou, která sahá mnoho staletí za náš letopočet. Vzhledem k tomuto faktu je velikost skalních měst skutečně impozantní, například Vardzia zahrnuje více než 600 místností.

Část neblahé novodobější historie si lze připomenout ve městě Gori, ležící přibližně uprostřed země. Je to místo, kde se narodil sovětský diktátor Josif Visarionovič Stalin. Je zajímavé procházet se městem a vnímat místní rozporuplnou atmosféru. Někteří Gruzínci ho vidí jako silného vůdce, stojícího dlouhé roky v čele Sovětského svazu a jiní ho kritizují, za brutální politiku, která měla za následek obrovské utrpení a ztráty na životech. Stalinovo muzeum ve městě je však každoročním cílem mnoha turistů.

Možná příjemnějším městem k návštěvě může být například Kutaisi, nebo přístavní město Batumi. Obě tato města jsou plná turistických atrakcí, restaurací s výbornou místní gastronomií, ale i pohodlných hotelů, kde načerpáte sílu pro objevování dalších gruzínských oblastí.

Nejinak tomu je i v hlavním městě Tbillisi. Hlavně staré město plné dlážděných uliček, klikatících se mezi tradičními domy s typickými dřevěnými balkony, byste neměli vynechat. To samé lze tvrdit i o pevnosti Narikala, tyčící se nad městem nebo o vrcholu Mtatsminda. Zde se se mimo jiné nachází zajímavý pantheon, kde jsou pohřbeni někteří z nejvýznamnějších umělců či vědců země.

Památek a zajímavých kulturních míst je na území Arménie a Gruzie skutečně mnoho. Dokonce tolik, že během jedné cesty je téměř nemožné je všechny navštívit. Mnoho turistů se sem proto vrací opakovaně. A to jsme si ještě nic nepověděli a druhé krásné přednosti obou zemí. Tou je naprosto úchvatná a divoká příroda, kterou můžete během putování po Kavkazu zplna nasávat. Aby toho na jeden článek ale nebylo mnoho, řekneme si o ní zase příště.

Související nabídka

Hiking v Arménii - poznejte ta nejkrásnější místa

Mystická síla Arménie s východním cvičením

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.