06.07.2024 | Žampach Marek

Kdo by nechtěl alespoň jednou v životě spočinout na Kilimandžáru, střeše Afriky? Pohlédnout dolů na rozlehlé savany a nekonečné pláně, které se rozprostírají pod ním. Výstup na Uhuru Peak, jak se hora také nazývá, je snem mnoha dobrodruhů, kteří touží zažít nádheru zdejších přírodních krás, setkat se s různorodými ekosystémy, jimiž výstupové trasy procházejí a překonat vlastní limity. Náročný výstup s sebou ale přináší spoustu otázek a možná i pochybností. Zvládnu to? Je trek určený pro mě? Kolik výstup na Kilimandžáro stojí? A právě na tyto a další otázky se vám pokusí odpovědět tento článek.

Kdy je nejlepší lézt na vrchol?

Dobýt tuto krásnou horu můžete v kterémkoliv období roku. Některé měsíce jsou však pro výstup vhodnější než jiné. Mnoho turistů volí pro výstup hlavní sezónu, v období od července do října. V této době musíte počítat s rušnějším provozem na výstupových trasách. Výhodou je však mnohdy jasná obloha, zaručující famózní výhledy a stálé počasí s menší mírou srážek. Výborné podmínky pro výstup poskytuje také období přibližně od druhé poloviny prosince do března. V tento čas vás bude také čekat relativně stálé počasí s jasnou oblohou. Dá se však předpokládat menší výskyt turistů. Náročnější, vlhké podmínky vám nabídnou měsíce duben a květen, kdy je největší deštivá sezóna. Podobně na tom je také listopad a část prosince. Toto je ale samozřejmě pouhá teorie, hory jsou nevyzpytatelné a počasí na nich může žertovat a kdykoliv si usmyslet, že v období sucha zaprší a naopak. Nikdy ho tedy při vašem výstupu nepodceňujte!

Jak je výstup náročný?

Samotný výstup sice představuje fyzickou a psychickou výzvu, nevyžaduje však žádné významné horolezecké dovednosti. Rozhodně musíte vzít v úvahu, že se jedná o horu s nadmořskou výškou téměř 6000 metrů. Můžeme ale říct, že trek na tohoto obra patří mezi šestitisícovkami k těm jednodušším. Hlavním nebezpečím je vysoká nadmořská výška, která může způsobit akutní horskou nemoc. Z tohoto důvodu je potřeba naplánovat délky jednotlivých etap tak, aby docházelo k postupné aklimatizaci a přizpůsobení se menšímu objemu kyslíku v krvi, se kterým bude muset naše tělo pracovat. Proto mohou být vhodnější delší výstupové trasy, poskytující časově výraznější pobyt ve výškách, během kterého se na náročné podmínky adaptujeme. I přes dodržování všech pravidel je vždy potřeba poslouchat své tělo a případná zdravotní rizika, spojená s nastupující horskou nemocí, včas vyhodnotit. S tím vám pomůže zkušený průvodce, který bude po celou dobu výstupu s vámi.

Kromě nadmořské výšky může problémy činit také různorodost prostředí a s tím spjaté velké teplotní rozdíly. Zprvu budete procházet vlhkým deštným pralesem. Výše vás čeká nehostinná pustina, kde se noční teploty mohou dostat opravdu velice nízko pod bod mrazu. Důležité je tedy nepodcenit výbavu a počítat s velkým rozptylem počasí a teplot. Tomu, jak se na výstup vybavit se, budeme věnovat v další části článku.

Je možné jít na vrchol bez využití průvodce?

Pro cestu na vrchol Kilimandžára je potřeba využít podpůrného týmu, zahrnujícího licencovaného horského průvodce, nosiče či kuchaře. Toto opatření zavedla tanzanská vláda z několika důvodů. My zmíníme například bezpečnost a zajištění pohodlného výstupu. Kvalitní průvodce vám určitě pomůže dosáhnout vrcholu, ale zároveň i bezpečného návratu zpět. On tuto horu zná a ví, jak se v jednotlivých podmínkách zachovat a jak se na hoře pohybovat.

Díky využití nosičů si lze výstup zase výrazně ulehčit. Nesou totiž většinu vybavení, jídla a zásob, což vám umožňuje zaměřit se na samotný výkon a nést na zádech menší zátěž. Ta by se ideálně měla pohybovat okolo 10 kilogramů. Výstup na Kilimandžáro tak rozhodně není o tom, že si na zádech ponesete batoh, pod jehož tíhou se vám budou podlamovat kolena.

Jaké jsou možné trasy na vrchol?

Na vrchol Kilimandžára se dá vystoupit celou škálou výstupových tras. Vybrat si můžete podle vaší kondice, komfortu, který hodláte při výstupu mít, peněz, ale například i podle toho, co všechno chcete během dobývání vrcholu spatřit. Obecně se dá říct, že všechny trasy procházejí podobnými rozmanitými ekosystémy, zahrnujícími zpočátku kultivované zóny, následně deštné pralesy, oblasti s nižší vegetací pomalu ustupující vysokohorským pustinám. Tato rozmanitost činí z výstupu náročnou výzvu prověřující naše odhodlání, ale také fascinující přírodovědný zážitek. Delší trasy jsou samozřejmé dražší, poskytují však větší možnost pro pozorování těchto ekosystémů a vzhledem k lepší a delší aklimatizaci dávají i vyšší šanci na úspěšné dosažení vrcholu.

Za nejběžnější výstupovou trasu se dá bezesporu označit Marangu Route, známá také jako „Coca-Cola Route“. Je nejstarší a jednou z nejoblíbenějších tras vedoucích na vrchol Kilimandžára. Její specifikum je v tom, že nabízí ubytování v chatách, což je výhodou zejména pro ty, kteří preferují komfortnější podmínky oproti přespávání ve stanech. Trasa začíná na jihovýchodní straně hory a vede celkem přímo k vrcholu, což znamená kratší dobu na výstup, obvykle 5 až 6 dní. S tím je však spojené riziko horší adaptace na nadmořskou výšku. Z tohoto důvodu mnoho turistů tuto trasu nedokončí.

Velice oblíbená trasa je Machame Route, známá jako „Whisky Route“.  Při výstupu překonáte několik vyvýšených scénických pasáží, jako například Lava Tower, které vám významně pomohou ke kvalitní aklimatizaci. Whisky Route je proto vhodná pro ty, kteří hledají atraktivní scenérie a chtějí mít dobrou šanci na úspěch. Podobně jako v případě předchozí trasy je však potřeba se připravit na větší výskyt turistů a horolezců.

Třetí trasa Rongai Route je naopak méně frekventovaná. Je proto ideální pro ty, kteří hledají klidnější zážitek a chtějí objevovat méně známou stranu Kilimandžára. Trasa totiž vzhůru stoupá od východu. Nabízí rozmanité výhledy a relativně lehký postup. To může být výhodné pro horolezce, kteří si přejí méně fyzicky náročnou cestu.

Velice zajímavou variantou výstupu je Lemosho Route. Je považována za možná tu nejkrásnější. Vzhledem k délce výstupu však patří mezi dražší cesty. Kromě famózních výhledů si na ní ale užijete i relativní samotu. Řadí se totiž mezi méně chozené alternativy. Možností k výstupové trase je cesta Shira Route, která začíná výše, až v oblasti kolem 3400 metrů nad mořem na skalní plošině Shira Plateau. Vedle Lemosho Route vede téměř souběžně a následně se na ni napojuje.

Umbwe Route je opravdu náročnou variantou pro zkušené horolezce, kteří hledají výzvu v podobě přímého a opravdu rychlého výstupu na vrchol. O náročnosti trasy hovoří i poměrně malé procento úspěšných pokusů.

Pro úplnost zmíníme i nejnovější výstupovou cestu na vrchol Northern Circuit Route, patřící mezi nejdelší varianty výstupu. Zprvu kopíruje trasu Lemosho, ze které se následně odpojuje a vede po severovýchodní straně hory.

Dá se trasa nějak zjednodušit nebo zkrátit?

Výstup se bohužel zkrátit nedá. Vzhledem k nadmořské výšce vrcholu by to ani nebylo vhodné. Člověk musí nabírat výškové metry pozvolna, aby se stíhal adaptovat na okolní podmínky. Délka cesty vzhůru se dá ovlivnit pouze vybráním trasy, která vede k vrcholu příměji.

Co se ale týče sestupu, je situace jiná. Díky našim kontaktům v Tanzanii jsme schopni domluvit privátní helikoptéru, která vás vyzvedne na smluveném heli pointu nedaleko vrcholu Kilimandžára. Tato varianta vám výrazně zkrátí namáhavý sestup dolů, ušetří kolena, a hlavně do celého dobrodružství přidá nový adrenalinový prvek. Pohlédnout na dominantní horský masiv z ptačí perspektivy totiž bude další ze série nezapomenutelných zážitků, které si odsud odnesete.

Pokud vás tato nová a neotřelá varianta sestupu oslovila, rozhodně nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám sdělíme více informací.

Jak se na výstup vybavit?

Vhodné a dostatečné vybavení je jedním z klíčových aspektů úspěšného a bezpečného výstupu na vrchol Kilimandžára. Opět se budeme bavit o velkém množství různých typů krajin, jimiž budete na treku procházet. Tomu je potřeba přizpůsobit výběr vybavení.

Důležitou vlastností oděvů, které při výstupu využijete, je možnost vrstvení tak, aby bylo možné oblékat a svlékat jednotlivé vrstvy podle okolních podmínek a teplot.

Jako základní vrstvu určitě zvolte nějaké funkční triko, které bude dobře odvádět pot od těla. V současnosti je pro cestování a treking velice oblíbeným materiálem vlna, dodávající dobrý teplotní komfort i v případě, že ji propotíte. Následně je vhodné zvolit střední vrstvu tenčí, jež můžete využít například i v momentě, kdy se budete chtít chránit před spalujícím sluncem a také střední vrstvu silnější. Ta zabezpečí základní tepelný komfort. Dále je možné použít nějakou softsheelovou bundu, jako základní ochranu před větrem. Pro vyšší polohy, kde je počasí extrémnějšího charakteru, určitě doporučujeme přibalit Gore-Texový vrchní oděv. Nepostradatelnou věc v případě ochrany proti dešti a silnému větru. Nezapomeňte ani na kvalitní a lehkou tepelnou izolaci ve formě péřové bundy a kvalitní rukavice.

Důležité je také vybrat prověřenou outdoorovou obuv a kvalitní ponožky, aby nevznikaly při chůzi puchýře. Je možné si vzít pevnější nepromokavé pohorky pro vyšší polohy a sandály pro začátek dobrodružství, případně na večer, když budete potřebovat dát nohám odpočinek. Vzhledem k velké intenzitě slunečního záření nepodceňte ani výběr pokrývky hlavy, slunečních brýlí či opalovacího krému.

V noci může ve vyšších nadmořských výškách klesat teplota hodně pod bod mrazu, je nutné využít kvalitní spací systém zahrnující spací pytel do mínusových teplot (s komfortem alespoň okolo -20 °C), ale i podložku na spaní s dostatečným tepelným odporem, aby nedocházelo k prochladnutí odspodu.

Zvolení správné výbavy je jedním z klíčových prvků, rozhodujících o úspěchu výstupu. Neváhejte nás proto kontaktovat a poradit se s námi. Pro akci můžeme zajistit zapůjčení velkého množství vybavení.

Kolik vás bude výstup na Kilimandžáro stát?

Výstup na vrchol nejvyšší Africké hory není levná záležitost. Vložené peníze však mnohonásobně vynahradí zážitek, na který budete jistě celý život vzpomínat.  

Do výsledné ceny se započítává opravdu mnoho výdajů. Velkou část tvoří různé poplatky. Je to například poplatek za vstup do národního parku, týkající se každého dne pobytu. Také poplatek za samotný výstup na vrchol nebo poplatky za místní jednotlivé lidi, kteří s vámi výstup absolvují.

Někomu se možná na první pohled může zdát zbytečné, aby pro svou výpravu využil doprovod, zvláště v takovém množství. Je však potřeba si uvědomit, že turistický ruch je v oblasti opravdu významným přínosem peněz a mnoho lidí je na cestách na Kilimandžáro velice závislých. Pro výstup je tedy nutné využít některou místní turistickou agenturu, která zajistí potřebný počet doprovodného personálu. To je fakt, který je potřeba přijmout.

Dále je běžné a do jisté míry také povinné, že turista ocení práci svého doprovodného týmu spropitným. Cestovní kancelář své lidi samozřejmě platí, ovšem ne vždy v odpovídající výši. A tak jsou mnozí lidé vašeho doprovodného týmu doslova závislí na příspěvcích od turistů, které jsou důležitou součástí jejich životních rozpočtů.

Cena za celý výstup se dá samozřejmě snížit tím, že se rozhodnete si vše domluvit sami, ať už předem, nebo dokonce přímo na místě po příletu do Tanzanie. Tato varianta je však pro opravdové dobrodruhy a žádá si určitý nadhled a jistou dávku zkušeností. Systém v Africe funguje o dost jinak, než jak ho známe z evropských zemí. Nemůžeme tedy vyloučit mnohé komplikace vzniklé buď nedorozuměním, nebo i přístupem špatné agentury, která se může chtít na jednotlivci obohatit. Pro plánování výstupů proto využíváme dlouhodobě ověřené kontakty, s nimiž máme výbornou zkušenost a víme, že celý výstup bezchybně zajistí. Navíc jsme, díky síle cestovní kanceláře, schopni mnohdy zajistit lepší ceny než jednotlivec.

Co podniknout před nebo po výstupu?

Náročnost výstupu na Kilimandžáro je možné snížit také nějakým aklimatizačním výstupem před hlavním trekem. K tomuto účelu může posloužit například hora Mt. Meru, nacházející se v národním parku Arusha, nedaleko Kilimandžára. Vrchol Mt. Meru je známý jako druhá nejvyšší hora Tanzanie. Právě pro svou nadmořskou výšku 4565 metrů je mnohdy využíván jako cíl pro aklimatizační túry před vrcholovým výstupem na Kilimandžáro. Pokud chcete mít největší šanci na úspěch vašeho výstupu, určitě doporučujeme prvotní výstup na tuto v současnosti neaktivní sopku zvážit.

Možná je ale také škoda pomýšlet na návrat do České republiky po tom, co vrchol Uhuru dobudete. V okolí Tanzanie je opravdu velká škála možností, které lze podniknout. Rozhodně tedy nespěchejte domů! Za nás určitě neprohloupíte, když si pobyt v Africe prodloužíte o nějaké safari. Možností tu je více než dost. Jestliže jste ale po aktivním týdnu v horách již unaveni a raději byste zvolili klidný pobyt u moře na pláži, doporučujeme vám třeba nějaký z trojice tanzanských ostrovů Zanzibar, Mafia či Pemba.

 

Snad se nám v rámci článku povedlo zodpovědět alespoň ty nejpalčivější otázky, týkající se tohoto úžasného dobrodružství. Výstup na “Kili“, jak se této africké krásce říká, sice není procházka růžovým sadem a nějakou fyzickou i psychickou přípravu vyžaduje. Mnohdy ale stačí jen překonat vlastní obavy a vydat se na toto jedinečné dobrodružství. Zaručujeme vám, že svého rozhodnutí rozhodně litovat nebudete. Už samotná cesta na vrchol je silným zážitkem, který jen korunuje silný pocit uspokojení. Tak na co čekat?! Kontaktujte nás a my vám pomůžeme sestavit přesný harmonogram cesty, jenž bude plně vyhovovat vašim potřebám a maximalizovat šanci na to, že i vy budete stát na vrcholu Kilimandžára.

Související nabídka

Kilimandžáro - výstup Machame

Kilimandžáro - výstup Rongai

Nenechte si utéct atraktivní nabídky za jedinečné ceny.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.