222 985 497PO-PÁ: 8-19h, SO: 10-18h Instagram

Lokalita: / /

více zde ...

Kréta je nejjižnějším a svou délkou největším z asi stovky obydlených řeckých ostrovů. Tvoří val mezi Krétským mořem na severu a Libyjským mořem na jihu. Dělí se na čtyři provincie: Chania, Rethymnon, Heraklion a Lassithi. Krajina je mnohotvárná a nabízí nádherné, velké pláže na severu, skalnaté romantické zátoky na jihu, palmovou pláž střediska Vai ve východní části a do červena zbarvenou pláž Elefonisi na západní části ostrova. Raritou je náhorní plošina Lassithi kdysi se stovkami větrných mlýnů a nejdelší soutěska v Evropě Samaria na západě Kréty. Uprostřed ostrova se tyčí mohutné pohoří s nejvyšší horou Psiloritis dosahující výšky 2456 m. Mimořádně rozmanitá krajina ukrývá malebné vesničky, horská políčka s olivovníky, pomerančovníky a citrovníky. Historie je naprosto jedinečná. Je to ostrov opředený mýty a legendami - Diovo rodiště, země Daidala a Ikara, ostrov jedné z nejstarších civilizací světa - civilizace Minojské. Postupem času se Kréta dostala pod nadvládu Řeků, Římanů, Byzantinců, Benátčanů a Turků. V Heraklionu nalezneme nejucelenější sbírku minojského a krétského umění na světě. Určitě stojí za to půjčit si auto a navštívit některou z krétských vesnic v hornatém vnitrozemí. Člověk má pocit jako by zastavil čas.

Klima patří k nejmírnějším v Evropě - léto zde trvá od začátku květně do konce října. Příjemné středomořské podnebí - horká léta občas zmírňují větry z Afriky. Mírné zimy se spoustou děště. Jaro je zářivé s jasnými dny, spoustou barev a postupným oteplováním.

Cestovními doklady je platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou tak, jak je vyžadováno při vstupu na území EU. Děti musí mít pas samostatně.

Celní předpisy - je zakázáno vyvážet kameny opracované lidskou rukou, střepy z archeologických nalezišť a předměty starší 20 let. Doporučujeme klientům aby nakupovali dárkové a upomínkové předměty s opatrností a z historických míst nic nevyváželi.

Doprava - na celém ostrově je možné využít nabídky četných autopůjčoven nebo cestovat autobusy, taxíky či lodí. K zapůjčení auta je nutný platný cestovní pas nebo občanský průkaz a řidičský průkaz. Dále můžete využít autobusové dopravy nebo taxi služby.

Nákupy - bohatá nabídka malých i velkých supermarketů s pevně stanovenými cenami, butiky s ručně zpracovanou vlnou, obchody se suvenýry, krétské trhy s kvalitními domácími produkty jako jsou např. olivy, olivový olej, vynikající krétská vína, retsina, ouzo, domací sýry, rybí speciality a další.

Zdravotnictví - po vstupu ČR do EU platí české zdravotní pojištění v základním rozsahu ve všech státech Evropské unie. Přesto doporučujeme uzavřít před cestou cestovní zdravotní pojištění. V případě, že budete hradit lékařskou péči a léky, uschovejte si doklady o zaplacení, které uplatníte dle rozsahu Vašeho pojištění u pojišťovny po návratu domů.

Kuchyně - jídlo je pro kréťany společenskou událostí, kde nesmí chybět spousta rozličných salátů a výtečných předkrmů, ryba či grilované maso a na závěr dezert. Jídlo je servírováno na podnosech a talířích a každý se obsluhuje podle vlastní chuti. Tak máte příležitost ochutnat více pokrmů. Číšník neodnáší prázdné talíře ze stolu hned z důvodu projevu zdvořilosti a aby ostatní hosté mohli vidět, že jste si mohli dovolit bohaté stolování.

Menší turistické letovisko vzniklo kolem malé vesničky Gouves s křivolakými uličkami, kde si v místních taverničkách můžete vypít sklenku retsiny nebo ouza. Pobřeži je členité, dlouhá písečná pláž s jemným pískem a s pozvolným vstupem se střídá s plážemi oblázkovými a skalnatými úseky. O když se jedná o relativně klidnější oblast, nabízí se zde řaa příležitostí k zábavě, sportu i k nákupům. Četné půjčovny aut a motorek, potapěčské centrum. Ke zpestření pobytu může přispět návštěva blízkého aquaparku. Pobřežní vláček Vás dopraví do místního aquaria, kde můžete obdivovat krásu mořských hlubin a spatřit 2500 druhů ryb, do městečka Kokinni Hani. Letiště v Heraklionu cca 20 km.

Fakultativní výlety

SOUTĚSKA SAMARIA

Samaria je nejznámější a jednou z nejkrásnějších krétských soutěsek. Nachází se na západě v kraji Chania. 

Program výletu: Brzy ráno za svítání zahájíte výlet jízdou směrem k Rethymnu a dále serpentinami k náhorní plošině Omalos v Bílých horách. Zde zahájíte svou pouť 18 kilometrů dlouhou soutěskou Samaria, širokou od 3 do 15 metrů a hlubokou až 700 metrů. Putování touto nejdelší soutěskou v Evropě vám zabere asi 5 hodin a v následující zastávce v Aghia Roumeli se můžete osvěžit v průzračném moři na jižní straně Kréty. K večeru pak podniknete asi hodinovou plavbu lodí do Chora Sfakion,kde vás bude čekat autokar a odveze vás zpět do hotelu.

Doporučení: Velice dobrou spor.obuv, opal.krém, dostatek tekutin a pokrývku hlavy.    

Orientační cena: 62 € (+ 16 € vstup, loď), děti 2-12 let  31 € (+ 8 € vstup, loď)                     

KNÓSSOS + NÁHORNÍ PLOŠINA LASITHI

Výlet začíná prohlídkou 5000 let starého Knóssu, poté pokračuje zastávkou v nejznámější vinařské oblasti Peza spojenou s ochutnávkou vína a návštěvou vesničky Thrapsano známou historickou výrobou keramiky, zakončená cestou do pohoří Dykty na náhorní plošinu Lasithi, kde se nachází krápníková jeskyně Dykteon Andron, ve které se údajně narodil vládce bohů Zeus.

Orientační cena: 54 € (+ 10 € vstupy), děti 2-12 let  27 € (děti 2-18 let vstupy neplatí)

SPINALONGA

Tento výlet strávíte na Krétské riviéře u zálivu Mirabello. Plavba na člunu přes třpytivě modrý záliv vás zavede k ostrovu Spinalonga s benátskou pevností a strašidelnými budovami, které bývaly poslední stanicí malomocných na Krétě. Cestou zpět přeplujete potopený dórský přístav Oluns a budeme mít krátkou přestávku na koupání na sousedním ostrově Kolokytha. Poté se vrátíme do přístavu ve vesničce Elounda a budeme pokračovat dále na východ do hlavního města okresu Lasithi - Aghios Nikolaos, kde budete mít možnost prohlídnout si město. Cesta nazpět vede přes oblasti Fourni a Neapolis. V ceně zájezdu je započítáno také jídlo.

Doporučení: Velice dobrou sportovní obuv, opalovací krém, dostatek tekutin a pokrývku hlavy. 

Orientační cena: 56 € (+ 2 € vstup), děti 2-12 let  28 € (děti 2-18 let vstupy neplatí)

VODNÍ PARK - CESTA ZA ZÁBAVOU NA KLOUZAČKÁCH A TOBOGÁNECH

Pokud budete chtít vystřídat slanou vodu za sladkou, navštivte vodní park. Na klouzačkách a tobogánech si užijí spousty legrace jak malí, tak velcí. Spousta klouzaček pro malé i náročněší vám připraví mnoho milých překvapení. V areálu jsou šatny,obchod i občerstvení. 

Orientační cena: 33 € , děti 4-12 let  22 € 

SANTORINI - rychloloď

Pokud během svého pobytu na Krétě budete chtít podniknout plavbu po Středozemním moři, navštivte souostroví Santorini. Po dvouhodinové plavbě Krétským mořem, spatříte ostrov Thira, kde vysoko na okraji vulkánu rozeznáte bílé domky města Fira a Oia. Po výbuchu vulkánu kolem roku 1500 p. K., kdy se větší část ostrova propadla do moře, vznikly další čtyři ostrovy, které patří do souostroví Santorini .Vy se vypravíte na největší z nich, na ostrov Thira.

Po připlutí  nastupujete do autobusu a začínáte okružní jízdu po ostrovu. Během celého dne navštívíte bývalé hlavní město Pyrgos, kde můžete obdivovat zbytky benátské pevnosti, která se zdvihá nad městem. V dálce uvidíte nejvyšší vrchol celého souostroví Profitisilias. Dále se zastavíte v městě Oia, které je považováno za jedno z nejkrásnějších míst v Řecku. A neminete ani hlavní město Fira, kde jezdí pověstná lanovka na vrchol kráteru a nachází se zde muzeum vykopávek, které shromažďuje nálezy města Akrotiri, zničeném při výbuchu sopky.  Samozřejmě, že vám zbude i čas na vykoupání na nádherných plážích Kamáres, které jsou pokryté černým sopečným pískem.

Prostě Santorini, dle některých názorů považované za bájnou Atlantidu ve vás zanechá vzpomínky na celý život...                        

Orientační cena: 154 €, děti 5-12 let  77 € (cena zahrnuje lodní lístek, transfer a okružní jízdu po ostrově)

Provozováno na systému STOVKA - rezervační systém pro CK
Copyright © 2019 CK Afrodita, s.r.o. • Všechna práva vyhrazena.