Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři s bohatou historií. Předpokládané osídlení prvními obyvateli bylo cca 8500 let před našim letopočtem. Díky svému strategickému umístění mezi východem a západem zde došlo k mnoha invazím a změnám vlád. Mezi nejznámější kilonizátory patřili Féničané, Asyřané, Egypťané, Peršané a Řekové. V roce 1925 se Kypr stal součástí Britského impéria. V roce 1960 zaručila tzv. Curyšská smlouva nezavislost Kypru a ochraňovala Turecko - Řeckou populaci. V roce 1963 vztahy mezi dvěma komunitami rozdělenými jazykem, kulturou a náboženstvím velmi ochladly a to vyústilo až k občanské válce. Spojené národy vyslaly ozbrojené jednotky na ostrov, které zajistily mír vytvořením zelené linie, která efektivně oddělila obě komunity. V roce 1983 vznikla Turecká republika severního Kypru. Vznikl tak plně demokratický stát a v současné době není problémem překročit hranici mezi oběma částmi Kypru. Severní Kypr není dosud poznamenán masovou turistikou, je unikátní krásnou přírodou, dlouhým členitým pobřežím lemovaným maličkými plážemi s průzračně čistým mořem a menšími hotelovými komplexy s příjemnou rodinnou atmosférou. Místní obyvatelé jsou milí a dobrosrdeční.
Klima je velmi příjemné, typicky středomořské až subtropické. Léto trvá od června do září, je suché a horké. Prší zcela ojediněla a výhradně během zimy, která je krátká a mírná, s teplotami okolo 16 stupňů. Téměř každý den v roce je slunečný, od poloviny květně do poloviny října okolo 32 stupňů. Na podzim vane příjemný vánek a pohoří Troodos v zimních měsících pokrývá vrstva sněhu.
Cestovními doklady je platný cestovní pas, jehož doba platnosti je minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu do ČR. Děti musí mít svůj vlastní cestovní pas.
Výměna peněz je ve směnárnách většinou bez poplatku. Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách nebo v bance. Většina hotelů, velkých obchodů, půjčoven aut a restaurací přijímá platební karty. Bankomaty jsou všeobecně dostupné a přijímají všechny mezinárodní platební karty. Jednotkou měny na serním Kypru je nová turecká liry.
Dopravu mezi jednotlivými středisky provozují městské a dálkové autobusy soukromých společností. Podrobnosti o jízdních řádech a možnostech spojení je třeba získat přímo v místě. Jsou levné a spolehlivé, ale jejich provoz neni příliš hustý. Taxi jsou podstatně dražší než autobusy. Cenu za požadovanou trasu si vyjednejte s řidičem předem.
Fotografování a filmování je zakázáno v oblasti Zelené linie, která rozděluje severní a jižní Kypr a je vojensky monitorována z obou stran. Platí také zákaz fotografování veškerých armádních objektů, přístavů, vladních úřadů a letišť. V mešitách se nesmí fotografovat věřící při modlitbách. Pokud si chcete udělat snímek s místními, získejte nejdříve jejich souhlas. Ve většině muzeí se smí fotogravovat za poplatek, zásadně však bez blesku a použití stativu.
Zdravotnictví - čeští občané cestující na Kypr by měli být pojištěni. V případě, že budete hradit lékařskou péči a léky, uschovejte si doklady o zaplacení, které následovně uplatníte u pojišťovny, která Vám dle smluvních podmínek pojištění příslušnou částku uhradí. Při respektování základních hygienických pravidel nehrozí návštěvníkům Kypru vážnější zdravotní potíže. V lékárnách se dají zakoupit kvalitní léky. Nedoporučujeme pít vodu z vodovodu, k dostání všude je voda balená.
Kuchyně je logicky kombinací kuchyní řecké, turecké a přízpůsobena Britům, je založena především na mase, rybách, salátech a ovoci. "Meze" je tradiční jídlo i způdob jeho podávání. Je ve stylu od každého něco a sestává až z dvaceti různých malých chodů, podávaných postupně na malých talířcích. Nechybějí samozřejmě ani omáčky, sezamová s česnekem nebo okurková s jogurtem ochuceným mátou. Velmi oblíbený je kořeněný ovčí sýr Heloumi. Ryby jsou drahé, protože kyperské vody nepatří k nejbohatším lovištím. Velmi široká je nabídka ovoce - třešně, jablka, banány, pomeranče, meruňky, avokádo. Typickým produktem ostrova je med. Vynikající je kyperské víno z vinic v masívu Troodos. Z tvrdého alkoholu je nejběžnější raki.